قوانین تنظیم شده برای تماشاچیان فوتبال

قوانین تنظیم شده برای تماشاچیان فوتبال

همه می‌دانیم فوتبال هیجان انگیز‌ترین مسابقه روی کره زمین است و کسی نیست که از محبوبیت آن بی‌خبر باشد. هر ساله افراد زیادی وارد کلینیک‌ تخصصی فوتبال می‌شوند تا بتوانند در دوره‌های استعداد یابی فوتبال شرکت کرده و به موفقیت در فوتبال برسند. از سوی دیگر حتی اگر قرار نباشد این بازی مهیج را فرا بگیرند و مانند بسیاری دیگر به صورت تخصصی علم تمرین فوتبال را دنبال کنند، تماشاچی این ورزش می‌شوند.

امروزه با توجه به گسترش مجموعه‌های ورزشی و ورزشگاه‌ها و افزایش چشمگیر ظرفیت آن‌ها، تماشاگران حتی شده از مسافت‌های دور برای تماشای بازی مهیج تیم مورد علاوه خود، هر طور شده خود را به ورزشگاه می‌رسانند. زمانی که علاقه‌مندان به این مسابقه بخواهند از نزدیک شاهد رقابت تیم‌های خود باشند، باید قوانین تماشاچیان فوتبال را بدانند. حال در این مطلب از قوانینی که این تماشاچیان باید بدانند و از آن پیروی کنند، صحبت خواهیم کرد.

قوانین تماشاچیان فوتبال در کشورها

قوانینی که برای تماشاپیان فوتبال تهیه شده است معمولا در کشورهای مختلف متفاوت است و همینطور هر سازمان و کنفراسیونی قوانین مختلفی دارد. این قوانین شامل موارد گسترده‌ای از جمله امنیت تماشاچیان و بازرسی آن‌ها، فروش بلیط به تماشاچیان و نحوه فرود و خروج آن‌ها و موارد بسیار دیگری را شامل می‌شود.

تامین امنیت تماشاچیان فوتبال بر عهده چه نهادی است؟

تامین امنیت و نظارت، حفاظت فیزیکی از تماشاگران فوتبال از جمله مسئولیتی است که باید مسئولان و برگزارکنندگان این رقابت به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند. علاوه بر آنکه تماشاچیان حاضر در ورزشگاه ممکن است با استرس، دست و پنجه نرم کنند و لحظات هیجان انگیزی را سپری نمایند، ممکن است وقایعی از جمله درگیری و حوادثی از این قبیل رخ دهد. در نتیجه بدون نظارت و تهیه قوانین سختگیرانه، کنترل بازی و تعداد جمعیت حاضر در ورزشگاه، امکان پذیر نخواهد بود.

فدراسیون‌ها و سازمان‌ها و همینطور اتحادیه‌های فوتبال، قوانین تماشاچیان فوتبال را تهیه کرده‌اند. به طور کل فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا)، کنفدراسیون فوتبال آسیا (ای‌اف‌سی) و اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا)، قوانین جداگانه‌ای را برای تماشاچیان حاضر در ورزشگاه تهیه کرده‌اند. اگر ورزشگاهی بخواهد استاندارد هریک از این نهادها را داشته باشد، باید استاندارد و قوانینی که این فدراسیون‌ها دارند را رعایت کند. این مقررات، نظم رفتار تماشاگران، حقوق و تعهدات آن‌ها را در مسابقات رسمی ورزشی تعیین می‌کند.

قوانین تنظیم شده برای تماشاچیان فوتبال

چند نمونه از قوانین تماشاچیان فوتبال

مهم‌ترین و رایج‌ترین قوانین تنظیم شده برای تماشاچیان فوتبال شامل موارد زیر می‌شود:

 • ورود هر شی با اندازه‌ای بیشتر از حجمی که توسط فدراسیون هر کشور تعیین می‌شود، جرم است.
 • برگزارکنندگان مسابقات رسمی ورزشی و یا مالکان (اجاره‌گیران) اماکن ورزشی، قوانین حاضر را قبل از ورود به سالن‌های ورزشی، قبل از ورود به محل‌های ورزشی، همچنین ورود به جایگاه‌ها و بخش‌ها و همچنین از طریق انتشار متن کامل آن، منتشر می‌کنند.
 • اطلاعات مندرج در این قوانین به زبان رسمی هر کشور و همچنین به تشخیص برگزارکنندگان مسابقات رسمی ورزشی خواهد بود.
 • برگزارکنندگان و شرکت کنندگان مسابقات رسمی، مالکان (اجاره داران) اماکن ورزشی و سایر اشخاصی که حفاظت و امنیت را در جریان مسابقات رسمی ورزشی تضمین می‌کنند، باید با تماشاچیان با احترام برخورد کنند.
 • اطلاعات به موقع، لازم و دقیق در مورد قوانین رفتار در محل ورزش و نحوه خروج از محل برگزاری، در مورد محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های قابل اعمال در دسترس تماشاچیان قرار گیرد.
 • طبق قوانین فدراسیون هر کشور لازم است تا کمک‌های پزشکی لازم را دریافت کنند.
 • تماشاگران با ورود به سالن ورزشی که مسابقات رسمی ورزشی در آن برگزار می شود، مسئولیت رعایت داوطلبانه این قوانین را می‌پذیرند.
 • نوشیدنی‌‌ها و موادغذایی خریداری شده را در لیوان‌های پلاستیکی یا کاغذی در محل‌های پذیرایی واقع در ورزشگاه میل نمایند.
 • با وسیله نقلیه موتوری شخصی نمی‌توانند وارد محوطه مکان ورزشی که مسابقات فوتبال در آن برگزار می‌شود، شوند.
 • تماشاگران باید با مقامات کنترلی و نظارتی بلیت‌ها همکاری داشته باشند و در مواردی کارت شناسایی نشان دهند.
 • تماشاچیان هنگام ورود پیاده یا ورود به مکان ورزشی و با وسیله نقلیه موتوری، معاینه امنیتی را انجام داده و وسایل شخصی را برای بازرسی ارائه دهند.
 • تماشاچیان باید نظم عمومی را بر هم نزنند و قوانین رفتاری شناخته شده را در حین حضور در محل ورزشی رعایت کنند.
 • بلافاصله به نمایندگان مقامات کنترلی و نظارتی و سایر افراد مسئول نظم و قانون در محوطه ورزشگاه در مورد اشیای مشکوک، اختلال در رفتار، دود یا آتش، لزوم ارائه کمکهای پزشکی به افراد حاضر در مسابقات رسمی ورزشی اطلاع دهد.
 • با اموال سایر تماشاگران و شرکت کنندگان در فوتبال با احترام رفتار کنند.
 • هنگام پایان بازی و تخلیه ورزشگاه، آرامش خود را حفظ کنند و وحشت ایجاد نکنند.
 • از پرتاپ هر گونه اشیایی به سمت سایر تماشاگران و شرکت‌کنندگان در محل ورزشگاه و حین بازی خودداری کنند.
 • توهین به اشخاص دیگر (شامل استفاده از بنرها، تابلوها و سایر ابزارهای تبلیغاتی بصری) و انجام هر گونه فعالیت دیگری که موجب تحقیر و توهین افراد، حیثیت انسانی یا شهرت تجاری آنها می‌شود یا با هدف تحریک نژادی، اجتماعی، دشمنی ملی، مذهبی، ممنوع است.

قوانین تنظیم شده برای تماشاچیان فوتبالسخن آخر

لازم است تا هنگام برگزاری بازی‌ فوتبال تماشاچیان از قوانینی که توسط فدراسیون‌های مربوطه تنظیم شده است پیروی کنند. قوانین تماشاچیان فوتبال در هر کشور متفاوت است و فدراسیون فوتبال و نهادهای مرتبط این قوانین را تهیه می‌کنند. از جمله قوانینی که در بین تماشاچیان تمام تیم‌ها مشترک است، می‌توان به ممنوع بودن تبلیغات نژادی، دینی، قومی و سیاسی اشاره کرد. مدرسه فوتبال پیشگامان با توجه به اهمیت حضور تماشاچیان در ورزشگاه، تمامی قوانین تنظیم شده برای تماشای فوتبال را در باشگاه خود رعایت می‌کند و احترام ویژه‌ای برای تماشاچیان بازی‌های خود قائل است.
امید داریم این مطلب برای شما خواننده عزیز مفید واقع شده و بتوانید در حرفه خود بدرخشید.

با مراجعه به پیج اینستاگرام کلینیک تخصصی فوتبال پیشگامان شاهد موفقیت تیم بچه‌های ما باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به مشاوره نیاز دارید؟