بهترین سن برای فوتبالیست شدن

ورزش فوتبال محبوبیت فراوانی بین مردم در کشورهای دنیا پیدا کرده است. شاید برای شما جالب باشد بدانید که اولین بار کدام کشور بازی فوتبال را انجام داد؟ چین به عنوان اولین کشور و سپس رم با ارائه یک سری قوانین خواهان بازی فوتبال در کشور خود شد. اگر شما هم به ورزش مهیج و پرطرفدار فوتبال علاقه‌ مند هستید در این مقاله از بهترین مدرسه فوتبال مشهد همراه ما باشید که از تاریخچه فوتبال تا بهترین سن برای فوتبالیست شدن، مطالب مفیدی در اختیار شما قرار دهیم.

بهترین سن برای فوتبالیست شدن

در پاسخ به این سوال که بهترین سن برای فوتبالیست شدن چند سالگی است؟ در ابتدا لازم است بگویم که ممکن است شما فرزندی داشته باشید که علاقه‌ مند به بازی فوتبال است و از شما درخواست این را دارد که حتماً در تابستان یا در کنار کلاس‌ های مدرسه به مدرسه فوتبال برود. اکثر پسران آرزو دارند تا روزی فوتبالیست بزرگی شوند و دائما خود را با مسی یا رونالدو مقایسه می‌ کنند و آن‌ ها را الگوی خود در فوتبال قرار داده‌ اند. اما با گذشت زمان و بالا رفتن سن این علاقه در بعضی از آن‌ ها کاهش می‌ یابد ولی همه‌ ی پسران حداقل یک بار بازی فوتبال را امتحان کرده‌ اند.

حال سوال اینجاست رونالدو ازچه سنی فوتبال را شروع کرد؟ طبق تحقیقات صورت گرفته بهترین سن برای شروع فوتبال ۱۲ سالگی است! علت این که تا قبل از سن ۱۲ سالگی متخصصان سلامت این امر را پیشنهاد نمی‌ کنند این است که احتمال برخورد توپ به سر و جمجمه زیاد است و تا قبل از سن ۱۲ سالگی مغز در حال رشد است و وارد شدن ضربه‌ ای جبران ناپذیر به مغز، می‌ تواند باعث آسیب به مغز شود.

طی تحقیقاتی نشان داده شده است که شروع فوتبال برای کودکان و نوجوانان زیر ۱۲ سال باعث کاهش قدرت حافظه و تمرکز در کودکان و نوجوانان خواهد شد و علت آن آسیب دیدن سلول‌ های مغزی و پارگی عروق خونی به دلیل وارد شدن ضربه می‌ باشد. پس بهترین سن برای فوتبالیست شدن بالای ۱۲ سالگی است. اگر سلامت فرزند تان برایتان مهم است تا قبل از  رسیدن فرزندتان به سن شروع فوتبال که ۱۲ سالگی می باشد هرگز برای ثبت نام مدرسه‌ فوتبال اقدام نکنید.

سن مناسب برای فوتبالیست شدن

بهترین سن برای فوتبالیست شدنفوتبال ۲ تا ۸ سالگی

متخصصان می‌ گویند تا قبل از ۸ سالگی فعالیت بدنی کودک را بیشتر باید در حد پریدن، شوت کردن و گروهی بازی کردن در نظر گرفت و انجام تمرینات سخت و پر فشار فوتبال برای این سن مناسب نیست. پس طبق گفته کارشناسان  بازه ۲تا ۸ سالگی قطعاً بهترین سن برای فوتبالیست شدن نیست.

فوتبال ۸ تا ۱۲ سالگی 

در این سن به علت توان بدنی بالا و قدرتمند شدن پاها به هنگام شوت زدن، انجام تمرینات ورزشی مرتبط با فوتبال همواره باید زیر نظر مربی انجام شود، همچنین در این سن اعمال تکنیکی فوتبال و قواعد کلی ورزش را می‌ توان یاد گرفت.

فوتبال ۱۲ تا ۱۸ سالگی

به گفته متخصصین و پزشکان بهترین سن برای شروع فوتبال و زمان توصیه شده برای بدن انسان جهت شروع فعالیت‌ های مرتبط با فوتبال بین سنین ۱۲ تا ۱۸ سالگی است که بیشترین بازخورد را دارد. بی‌ شک در این سن به علت توانایی در کسب مهارت و قدرت بدنی می‌ توان فوتبال را شروع کرد و نتیجه خوبی کسب کرد.

تاثیر برنامه تغذیه در موفقیت فوتبال

فوتبال مانند دیگر ورزش‌ ها نیازمند تغذیه‌ ی مناسبی است تا علاقه‌ مندان بتوانند قدرت، سرعت و مهارت لازم را کسب کنند. این تغذیه بسته به نوع فعالیت فرد که ممکن است مهاجم یا دروازه‌ بان باشد متفاوت است، البته رده سنی و زمان بازی نیز می‌ تواند تأثیرگذار باشد. برای مثال برای فردی که پست مهاجم را دارد باید توان و قدرت بدنی بالایی داشته باشد و یا فردی که دروازه‌ بان است حتماً باید تمرکز بالایی داشته باشد. پس متخصصین تغذیه برای رسیدن افراد به هر یک از این توانایی‌ ها رژیم مخصوص به همان فرد را پیشنهاد می‌ دهند.

 چرا تغذیه برای فوتبالیست مهم است؟

  • فوتبال نوعی ورزش است پس نوع تغذیه و میزان کالری دریافتی با فرد عادی مطمئناً باید فرق کند.
  • فعالیت و تمرین بدن و پا در فوتبال زیاد است و برای رشد عضلات و جلوگیری از تحلیل رفتن عضلات حتماً باید رژیم خاصی رعایت شود.
  • فوتبالیست برای افزایش تمرکز حتماً باید رژیم مناسبی را دریافت کند تا بیشترین مواد مغذی به سلول‌ ها برسد.
  • بهترین تغذیه، باید تغذیه‌ ای باشد که اولاً زیر نظر متخصص باشد دوم اینکه کالری دریافتی باید متناسب با کالری خروجی باشد. علت تأکید بر تغذیه مناسب برای جلوگیری از اضافه وزن است چرا که یک فوتبالیست دائماً در حال دویدن و دفاع از زمین خود حین مسابقه است، پس چابکی و سریع‌ بودن به عنوان یک اصل مهم برای فوتبالیست حرفه‌ ای به شمار می‌ آید.

 اهمیت استعداد یابی در فوتبال

در کنار اهمیت سن شروع فوتبال، استعداد یابی فوتبال بسیار مهم است. شاخص‌ های استعداد یابی در فوتبال طبق نظر باشگاه فوتبال پیشگامان، مهارت و قدرت بدنی فوق‌ العاده‌ در این ورزش مشخص شده است. داشتن روحیه‌ ی تیمی و قدرت بدنی مخصوصاً قوی بودن عضلات پا بسیار مهم است. به علت تمرینات زیاد و دویدن‌ های قدرتی و سرعتی سلامت قلبی و ریوی نیز بسیار اهمیت دارد.

تاثیر تمرینات در موفقیت فوتبال

برای موفقیت در فوتبال  در ابتدا نیاز است در بهترین سن برای فوتبالیست شدن، فوتبال را شروع کنیم. بعد از آن نیاز داریم یک سری تمرینات را طبق نظر مربی انجام دهیم تا بتوانیم قدرت و مهارت بدنی خود را در بازی بالا ببریم. در ادامه چند مورد از مهم ترین تمرینات بازیکنان را با توجه به علم تمرین بیان می کنیم. 

دریبل زدن مارپیچ

دریبل زدن این‌ گونه است که تعدادی موانع گذاشته می‌ شود هر کدام به فاصله‌ ی ۳ متری و فوتبالیست با توپ به ‌صورت مارپیچ از بین آن‌ ها عبور می‌ کند.

پاس دادن و دنبال کردن

بازیکن‌ ها گروه‌ بندی می‌ شوند و هر سه نفر درون یک گروه قرار می‌ گیرند و توپ را پاس می‌ دهند به یکدیگر تا به دروازه برسانند و گل بزنند.

ضربه با سر و جا خالی دادن

ضربه با سر همان‌ طور که از اسمش پیداست یعنی با سر به توپ ضربه زده شود و به یار هم تیمی خود پاس داده شود. همچنین نسبت به کسی که به دنبال توپ است باید مهارت جا خالی دادن را کسب کرد و با تمام قدرت توپ را از دسترس حریف دور کرد.

دو قدرتی

برای با قدرت دویدن طی ۹۰ دقیقه مسابقه در زمین فوتبال ، قطعاً تمرین و تلاش فراوانی می طلبد.

سخن آخر

برای اینکه استعداد یابی موفقی داشته باشید و در بهترین سن برای فوتبالیست شدن اقدام کنید، می‌ توانید به مدرسه فوتبال پیشگامان مراجعه و ثبت‌ نام کنید. متخصصین استعداد یابی و مشاوران تغذیه با بهترین برنامه‌ ریزی ورزشی با هدف رشد افراد علاقه‌ مند به فوتبال در خدمت شما هستند. همچنین می‌ توانید برای اطلاع بیشتر از باشگاه فوتبال پیشگامان مشهد پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به مشاوره نیاز دارید؟