وظایف هافبک

هافبک‌ها همان بازیکنانی هستند که در خط میانی زمین توپ می‌زنند و میان خط دفاع و خط حمله قرار می‌گیرند و انواع مختلفی دارند. هر نوع از وظایف هافبک در فوتبال با هم متفاوت است، یک نوع از هافبک‌ها به خط دفاع کمک می‌کنند و اغلب مواقع باید نزدیک به خط دفاع باشند، یک نوع دیگر از هافبک ها هم در وسط زمین بازی می‌کنند و یک نوع دیگر از هافبک ها هم به عنوآن‌هافبک تهاجمی گرایش هجومی دارند و مایل به خط حمله توپ می‌زنند.

هر هافبکی در تیم‌های مختلف وظایف مختلفی را به دوش می‌کشد تا بتواند دستورات  تاکتیکی سرمربی  را در زمین انجام دهد به همین جهت است که در بیشتر تیم‌ها حداقل یک هافبک تخصصی را در تیم خود به‌ کار می‌گیرند. در این مقاله از وب‌سایت رسمی باشگاه فوتبال پیشگامان مشهد که عنوان بهترین مدرسه فوتبال مشهد را یدک می‌کشد به وظیفه‌های هافبک‌های مختلف در زمین فوتبال می‌پردازیم و شما را با این پست تخصصی آشنا می‌کنیم.

وظایف هافبک تهاجمی

در ترکیب هر تیم اعداد وسط تعداد هافبک‌ها را به ما نشان می‌دهد ولی در بعضی از سیستم‌ها باید به شکل بازی تیم نگاه کنیم. برای مثال در سیستم ۲- ۴- ۴ که فقط از دو مهاجم و چهار هافبک تشکیل شده، از هافبک تهاجمی که نامش (مهاجم کنار کاذب است) استفاده می‌شود یعنی، یکی از هافبک‌ها همان نقش مهاجم را به دوش می‌کشد موقعیتی آزاد میان مهاجمان و هافبکان دارد. هافبک تهاجمی نه تنها باید از شرایط بدنی بسیار بالایی  برخوردار باشد، بلکه باید یک فوتبالیست تکنیکال و دریبل زن هم باشد .

هافبک دفاعی هم می‌تواند به جای هافبک تهاجمی بازی کند. این بازیکن متناسب با شکل فوتبال تیم خود، بیشتر مأموریت دفاع یا حمله را به دوش می‌کشد. به طور کل، هافبک تهاجمی می‌تواند دستیار کاپیتان تیم باشد. در مواقع حمله، هافبک تهاجمی به بازیکن صاحب توپ اضافه شده و یک حرکت تکنیکی به نام یک – دو انجام می‌دهند، یا به مهاجم‌ها برای گل زدن یاری می‌رساند .

برای ثبت نام در مدرسه فوتبال باشگاه پیشگامان روی دکمه رو به رو کلیک کنید

وظایف هافبک میانی

 وظایف هافبک‌های میانی متناسب با شکل بازی مورد نظر سرمربی تیم متفاوت است. او باید  مثل یک مدیر برجسته در زمین فوتبال باشد که شکل بازی را انتخاب کند و به تیم وارد نماید. او باید دیدی زیاد به همه‌ی نقاط زمین داشته باشد. پاس‌های کوتاه او نشان دهنده صرف وقت و بازی بلند او به منظور سرعت بخشیدن به بازی می‌باشد. باید پیش از هر پاس آن را درون ذهن خود بررسی کند  تا بتواند بهترین پاس را ارسال کند و هم تیمی خود را به بهترین شکل صاحب توپ کند. هافبک‌های تیم غالباً سخنگوی مربی درون زمین هستند. وظیفه دفاعی آن‌ها متناسب با اختیارات تیم متفاوت است.

هافبک میانی وظایف سنگینی را درون زمین بر دوش دارد. او باید پیش‌بینی و هوشیاری بالایی را در بررسی بازی داشته باشد. او از راه دور، با توجه به شکافی از خط دفاع حریف، بهتر از دیگر بازیکنان قادر به ارزیابی نقطه  ضعف‌های حریف است. تیم، متناسب با قدرت  دریبل زنی  که یک هافبک دارد کمابیش پیشروی خواهد کرد. هافبک‌های تیم نباید با سری پایین بازی کنند. آن‌ها نباید وقت زیادی تلف کنند زیرا آن‌ها برترین نقطه برای شروع یک ضد حمله خیلی خوب و موثر هستند، اگر کند و آرام باشند قوه تهاجمی تیم خوب دیده نمی‌شود. هافبک‌های میانی باید در همه‌ی مراحل بازی سازی شرکت داشته باشند.

وظیفه هافبک کناری یا جناحین

هافبک‌های جناحین به دو دسته هافبک چپ و هافبک راست تقسیم می‌شوند، بازیکنآن‌هافبک کناری باید نیازمندی‌های سه پست دیگر تیم را در نقاط مختلف زمین برآورد کنند. بازیکنآن‌هافبک‌های کناری باید از یک بخش باریک و طولی در کناره‌های زمین دفاع کنند. پس از تصاحب سریع توپ توسط حریف، آن‌ها باید در هر کاری توجه خود را جهت استقرار در وضعیت دفاعی مناسب جمع کنند. به شکل طبیعی وظیفه آن‌ها مجبورشان می‌کند که بخش وسیعی از زمین را پوشش دهند، پس برای همین باید سرعت و استقامت خود را همیشه در  سطح بالا حفظ کنند.

وقتی که بازیکنان حریف مالک توپ هستند، از منطقه دروازه‌شان و فضاهای داخلی محوطه جریمه‌ی خود مراقبت می‌کنند. وقتی که حریف در  زمین خودی مالکیت توپ را در اختیار دارد، وضعیت پوششی خوبی را در خط دفاعی تشکیل می‌دهند آن‌ها بیشتر به مدافعان کناری پشت سر خود کمک می‌کنند.

پاس‌های بلند خوبی برای هم تیمی‌های خود ارسال می‌کنند و در بیشتر حملات تیم شرکت داشته و باید بتوانند بهترین سانتر را به سمت دروازه حریف ارسال کنند. هافبک‌های جناحین بدون انجام خطا، باید بازیکنان مقابل را کنترل کنند و نقش آن‌ها را از بازی کم رنگ کنند. هافبک‌های جناح چپ و راست در موقع درگیری با بازیکنان حریف باید دفاع تأخیری را خوب تشخیص بدهند.

برای اطلاع از برنامه های فوتبال باشگاه پیشگامان می توانید پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

وظیفه هافبک دفاعی

با این که موقعیت مکانی یک هافبک دفاعی جلوتر از مدافعان است، وی یکی از ستون‌های اصلی خط دفاع محسوب می‌شود. او باید از شرایط بدنی بسیار بالایی برخوردار باشد، زیرا هافبک دفاعی یک مدافع محسوب می‌شود که باید بیشتر از همه بدود. اگر شما هم می‌خواهید از بدنی محکم و پر عضله برخوردار شوید باید از مواد غذایی که به رشد عضلات کمک می‌کند و کاملاً طبیعی و خانگی هست استفاده کنید .ما در وب‌سایت پیشگامان یک برنامه تغذیه‌ فوتبال کامل برای پست‌های مختلف فوتبال تهیه کرده‌ایم برای مطالعه این مطلب کلیک کنید.

عمده وظایف هافبک‌های دفاعی در میانه میدان است که باید از یورش حریف به سمت دروازه جلوگیری کنند آن‌ها در این پست نباید تکنیک‌های فردی خودشان را نشان دهند. نقش هافبک دفاعی مناسب با پستی که بازی می‌کند دقیقه به دقیقه متفاوت است. زمانی که وی مشغول به دفاع است، کامل کننده مدافعین است و یا مسئولیت دفاعی خودش را که از وسط زمین شروع می‌کند، ادامه می‌دهد.

 وقتی که در میانه‌ی زمین است، یا به بازی ساز تیم کمک می‌کند.  جالب است بدانید که یک تیم با هافبک‌های تهاجمی، از لاک دفاعی خود بیرون می‌آید و به فاز حمله می‌رود. پست هافبک دفاعی به یک بازیکن مبارز فوق‌العاده نیاز دارد و هیچ وقت نباید حواسش پرت شود و از بازیکنان حریف جا بماند. تیمی که  می‌خواهد در دفاع عملکرد خوبی داشته باشد، باید حداقل یک هافبک دفاعی با کیفیت در ترکیب به همراه داشته باشد.

سخن آخر

جمع‌بندی در این مطلب از وب‌سایت فوتبال پیشگامان به آموزش کامل و جامع وظایف هافبک در زمین فوتبال، انواع هافبک در زمین و نقش هر یک پرداختیم. اگر در خانه یا در اطراف خود کودکی علاقه‌مند به فوتبال هست می‌توانید با ثبت نام در کلاس فوتبال پیشگامان مشهد بر روی او سرمایه گزاری کنید. جهت کسب اطلاع بیشتر از پکیج‌های اصلاح حرکتی فوتبال و یا پیگیری از اخبار باشگاه فوتبال پیشگامان پیج ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به مشاوره نیاز دارید؟