قوانین و مقررات فوتبال هفت نفره

فوتبال، این ورزش گروهی و رقابتی و بسیار هیجان انگیز در دنیا طرفداران زیادی دارد. کمتر مردی پیدا می‌شود که به این ورزش تیمی و سالم علاقه‌مند نباشد. هر ساله نونهالان، نوجوانان و جوانان بسیاری با ورود به کلینیک‌ تخصصی فوتبال به این رشته پر طرفدار ملحق می‌شوند. آکادمی‌های فوتبال نظیر پیشگامان در تلاش هستند با استعداد یابی فوتبال و آموزش علم تمرین به آنان سبب موفقیت در فوتبال کشور عزیزمان شوند. جالب است بدانید این ورزش محبوب و سالم برای افرادی با عارضه‌های مغزی نیز طور دیگری طراحی شده است. این فوتبال مقررات ویژه‌ای دارد و تنها برای افرادی با شرایط خاص مناسب می‌باشد. در این مطلب قصد داریم قوانین فوتبال هفت نفره را بررسی کنیم.

 

فوتبال هفت نفره چیست؟

فوتبال هفت نفره در واقعی نوعی از همان فوتبال است. با این تفاوت که این نوع فوتبال برای افرادی با عارضه‌های مغزی طراحی شده است. بازیکنان فوتبال هفت نفره را افرادی تشکیل می‌دهند که دچار ناراحتی عصبی، فلج مغزی، سکته مغزی و… شده‌اند. این ورزش را فدراسیون جهانی ورزش‌های ویژه و فلج مغزی سازماندهی می‌کند. به عبارت دیگر این ورزش طوری طراحی و سازماندهی شده است که برای افراد خاص مناسب است. برای مثال بازیکنان هر تیم ۷ نفر هستند و زمان بازی یک ساعت است. هر نیمه نیم ساعت بیشتر نیست و میان دو نیمه ۱۵ دقیقه استراحت برای بازیکنان در نظر گرفته می‌شود.

قابل توجه است که در فوتبال هفت نفره افراد با معلولیت‌های ذهنی باید شرایط بازی کردن و درک قوانین را داشته باشند. بازیکن این رشته باید قادر به راه رفتن باشد. برای ایجاد مساوات و رقابتی عادلانه بازیکنان کلاس بندی می‌شوند. یعنی افراد با توجه به توانایی‌ها و سابقه ورزشی در کلاس‌های ۵-۶-۷ و ۸ گزینش شده و قرار می‌گیرند.

 

کلاس بندی فوتبال هفت نفره

فوتبال ورزشی است سالم که برای داشتن بدن و ذهنی سالم بسیار مناسب است. مهارت‌های زیادی چون تفکر، دقت، تمرکز، حرکات بدنی، سرعت عمل، تحلیل، بازی گروهی، رقابت و… با فوتبال بازی کردن تقویت می‌شود. این رشته با تغییرات و قوانین لازمه برای افرادی که دچار عارضه مغزی هستند نیز منطبق شده است. فوتبال هفت نفره نیز جای رشد دارد و در مسابقات پارالمپیک به آن پرداخته شده است. برای داشتن بازی عادلانه، افراد کلاس بندی می‌شوند تا با قوانین فوتبال هفت نفره به موفقیت در فوتبال دست یابند. این کلاس بندی از ۵ تا ۸ را شامل می‌شود.

ویژگی افراد کلاس ۵:

این افراد توانایی در دست گرفتن و پرتاب کردن را دارند. اما بازیکن کلاس ۵ قابلیت دویدن در یک مسافت را ندارد. بنابراین برای پست دروازه بان مناسب می‌باشد.

ویژگی افراد کلاس ۶:

ورزشکار کلاس ۶ توانایی بیشتری به نسبت کلاس ۵ دارد. اما به دلیل معلولیت در اندام‌ها چون پا یا دست، این بازیکن توانایی کنترل قسمتی از بدن خود را داشته اما در هنگام دویدن تناسب و هماهنگی نسبی را دارد.

ویژگی افراد کلاس ۷:

بازیکن این کلاس در یک قسمت یا یک طرف بدن دچار مشکل است. توانایی کنترل این بازیکن خوب است و در برخی موارد دچار حرکات غیرقابل کنترل می‌شود. به عبارت دیگر معولیت آنان همیشه دیده نمی‌شود و با تمرین بهبود بخشیده می‌شود.

ویژگی افراد کلاس ۸:

افراد کلاس ۸ نرمال‌تر از گروه‌های دیگر هستند. این بازیکن توانایی دویدن، پرتاب کردن و… را دارد. نقص جزئی کلاس ۸ سبب اختلال در دور زدن و یا دویدن سرعتی و تعادل است. بازیکنان کلاس ۸ می‌توانند با تمرین به یک بازیکن اصلی و خوب تبدیل شوند.

قوانین و مقررات فوتبال هفت نفره

قوانین فوتبال هفت نفره از دید FIFA

در مجموعه قوانین فیفا که برای فوتبال معلولین لحاظ شده است زمین بازی، اندازه دروازه، مدت زمان بازی، تعویض بازیکنان و مقررات دیگری برای سهولت در بازی صورت گرفته است. در ادامه به برخی از قوانین زمین بازی، بازیکنان و لوازم آن‌ها، زمان بازی، امتیازدهی، ضربه و… می‌پردازیم. البته شایان ذکر است آنچه که اشاره می‌کنیم قوانین تغییر یافته پس از سال ۲۰۰۸ می‌باشد.

مقررات و قوانین فوتبال هفت نفره عبارتند از:

 • بازیکنان تیم فوتبال باید در تیم ۷ نفر و جمعا ۱۲ نفر باشند.
 • مدت زمان هر نیمه بازی ۳۰ دقیقه و زمان استراحت ۱۵ دقیقه است.
 • ابعاد زمین بازی باید حداکثر ۵۵ در ۷۵ متر و حداقل ۵۰ در ۷۰ متر باشد.
 • توپ بازی باید بر طبق استانداردهای فیفا باشد.
 • ابعاد دروازه ۵ در ۲ متر است و دروازه باید مجهز به تور باشد.
 • ضروری است در هر تیم یک بازیکن کلاس ۵ یا ۶ حضور داشته باشد.
 • لباس بازیکنان باید متناسب و اندازه بوده و دارای کشسانی خوبی باشد.
 • برای شرکت در بازی بازیکنان نباید از هیچگونه وسیله کمکی چون چوب دستی استفاده کنند.
 • برای شناسایی بهتر بازیکنان لازم است یک شماره در پشت خود بچسبانند.
 • داورها نیز برای وجه تمایز با بازیکنان لازم است لباسی با رنگ متفاوت به تن کنند.
 • در هر بازی بیش از دو بازیکن کلاس ۸ اجازه بازی کردن ندارد.
 • هر تیم بیش از ۳ تعویض با تعداد حداکثری ۵ بازیکن نباید داشته باشد.
 • پرتاپ توپ به داخل زمین می‌تواند با چرخاندن یا قل دادن نیز همراه باشد.
 • برای شروع بازی در هر شرایطی، بازیکنان تیم مقابل باید ۷ متر از توپ فاصله بگیرند.
 • در بازی فوتبال هفت نفره، قوانین آفساید اعمال نمی‌شود.
 • در فینال مسابقات از دو وقت اضافه با زمان ده دقیقه‌ای و سپس ضربات پنالتی در نظر گرفته شده است.
 • هر تیم تنها ۵ بار شانس برای ضربه زدن دارد البته پس از به تساوی رسیدن تعداد افزایش می‌یابد.

برای اطلاع بیشتر بهتر است قوانین فوتبال هفت نفره یا معلولین را مطالعه فرمایید تا با اصطلاحات و ریز جزییات این قوانین آشنا گردید.

مدرسه فوتبال پیشگامان

یک مدرسه فوتبال خوب، مدرسه‌ای است که قبل از هر چیز تست گیری و استعداد سنجی فوتبال انجام دهد. افراد با شناسایی قابلیت‌ها می‌توانند با داشتن بهترین تمرینات فوتبال به موفقیت دست یابند. ما با ارائه این مطلب سعی داریم برای افرادی که دچار عارضه‌های جسمی و مغزی شده‌اند، مفید واقع شده باشیم. با برنامه تغذیه فوتبال و برنامه اصلاح حرکتی زیر نظر متخصصان شایسته رشته فوتبال هفت نفره و اطلاع از قوانین فوتبال هفت نفره درخشیدن در مسابقات حتمی خواهد بود.

امید داریم تمامی افراد علاقه‌مند به فوتبال با نقص‌های جزئی بتوانند قله‌های ترقی را طی کنند. با مراجعه به پیج اینستاگرام کلینیک تخصصی فوتبال پیشگامان شاهد موفقیت تیم بچه‌های ما باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به مشاوره نیاز دارید؟