مهاجم نوک حرفه‌ای

ورزش فوتبال از آن دست ورزش‌های گروهی و تیمی است که هر بازیکنی در آن نقش مخصوص به خود را دارد. مهم‌ترین بخش فوتبال، قبل از فراگیری علم تمرین، استعداد یابی فوتبال است که زیر نظر متخصصین و مربیان صورت ‌می‌گیرد. در تست استعدادیابی افراد با توجه به مهارت‌هایی که دارند، برای یک پست انتخاب می‌شوند. پس از آن، بهترین تمرینات فوتبال در همان پست نیز به فوتبالیست‌ها تعلیم داده می‌شود. پست‌های مهم در این ورزش هیجان انگیز شامل دروازه‌بان، مدافع، هافبک و مهاجم است. اما پست مهاجم نیز وظایف و مسئولیت‌های متفاوتی دارد که در هر تیم بر اساس استراتژی یک تیم تعریف می‌شود. در این مطلب قصد داریم به طور کامل پست مهاجم نوک حرفه‌ای را بررسی کنیم.
چنانچه در پست مهاجم بازی می‌کنید، لازم است برای بهتر شدن یا به عبارت دیگر حرفه‌ای شدن با ما همراه باشید.

پست مهاجم در فوتبال چیست؟

مهاجم، یکی از حیاتی‌ترین پست‌های ورزش فوتبال است. تمامی فعالیت‌ها و نتایج نهایی یک بازی اصولی به عهده مهاجمین است. برای موفقیت در فوتبال لازم است مهاجمی با ویژگی‌های لازم و مخصوص را انتخاب کرد. همانطور که گفته شد؛ وظیفه مهاجم در هر تیمی و در هر ترکیبی متفاوت است. اما در تعریف کلی مهاجمین، باید بگوییم این افراد بازیکنانی هستند که نزدیک دروازه حریف‌بازی می‌کنند. وظیفه اصلی مهاجمین، گل زدن به تیم حریف است. مهاجم خود به دو دسته تک مهاجم و مهاجم دوم تقسیم می‌شود. مهاجم اول یا تک مهاجم وظیفه گل زدن به تیم حریف را بر عهده دارد. مهاجم دوم نیز که به مهاجم سایه نیز شناخته می‌شود، وظیفه پوشش دادن و کاهش فشار از مهاجم یک را دارد.

انواع مهاجم در فوتبال چیست؟

مهاجم وینگر و مهاجم نوک یا وسط، دو گروه اصلی تشکیل‌دهنده مهاجمین زمین بازی هستند.

 • مهاجم وینگر

وظایف و ویژگی‌های پست مهاجم وینگر بسیار شبیه به هافبک‌هاست. در واقع هافبک‌هایی که به صورت تهاجمی بازی می‌کنند را مهاجمین وینگر می‌نامند. در واقع وظیفه اصلی مهاجم وینگر پاس گل دادن به مهاجم نوک حرفه‌ای است. محل قرارگیری یا بازی این مهاجم، کمی عقب‌تر از مهاجم نوک و یا در راستای آن است. مهاجم وینگر شرایط گل زنی را فراهم کرده و با حرکاتی چون پاس رو به جلو یا عقب و یا فرار از کناره، موقعیت پاس گل را برای مهاجم نوک مهیا می‌کند.

 • مهاجم نوک

مهاجم مرکزی یا تمام‌کننده، از گروه مهاجم‌های نوک محسوب می‌شوند. این دو مهاجم به طور تقریبی، وظایف و بازی شبیه به هم دارند. اما در واقع کمی با یکدیگر متفاوت می‌باشند. مهاجم مرکزی در نزدیک‌ترین نقطه به دروازه، بازی می‌کند و وظیفه اصلی او گل زنی است. این مهاجمان باید قد بلند، توانایی سر زنی و حفظ توپ را دارا باشند. مهاجم تمام‌کننده نیز کمی عقب‌تر از مهاجم مرکزی به صورت کلاسیک بازی می‌کند.

وظایف مهاجم چیست؟

اصلی‌ترین وظایف مهاجم شامل جا گذاشتن حریف، شوت زدن و سر زدن تهاجمی و البته گل زدن می‌باشد. تمامی این وظایف، لازمه پست مهاجم نوک یا وینگر است.

 • جا گذاشتن

در ورزش فوتبال همه به دنبال دستیابی به توپ هستند. جا گذاشتن حریف، یک استراتژی و تاکتیک بسیار مهم در فوتبال است که منجر به موفقیت در فوتبال می‌شود. تغییر جهت هنگام دویدن یا ایستادن‌های ناگهانی در حین دویدن، سبب جا گذاری بازیکن حریف می‌شود. نتیجه این عمل، رسیدن به دروازه حریف و گل زدن است.

 • شوت زدن

شوت زدن اصولی در فوتبال، یک معیار اساسی برای موفقیت است. در وهله اول بازیکنان برای پا گذاشتن در زمین بازی، نیازمند فراگیری تمرینات اولیه هستند. بازیکنی که نتواند شوت خوب بزند و این مهارت را کسب نکند، نمی‌تواند بازی خوبی داشته باشد. یک شوت خوب، با قدرت و دقت و البته تعیین هدف زده می‌شود. ضروری است مهاجم نوک حرفه‌ای، شوت زن خوبی باشد. شوت زدن و خلق موقعیت برای یک مهاجم وینگر بسیار ضروری است.

 • سر زدن تهاجمی

از آن جایی که مهاجم نوک یا مرکزی در قسمت جلویی دروازه حریف بازی می‌کند، لازم است سر زدن را بیاموزد. سر زدن تهاجمی باید با دقت و هدف‌گذاری زده شود. در غیر این صورت، تنها یک اشتباه بزرگ ممکن است بازی را به نفع تیم حریف تمام کند.

 • گل زدن

 مهاجم نوک حرفه‌ای تمام‌کننده عملکردهای اعمال شده تهاجمی تیم است. هدف و وظیفه اصلی او هدف‌گیری و در نهایت گل زنی است. او باید با قرارگیری صحیح در محوطه جریمه و حرکات کوتاه و دیگر تاکتیک‌ها بتواند گل زیبایی را خلق کند. در واقع از وظایف و ویژگی‌های یک مهاجم نوک حرفه‌ای، داشتن استعداد و مهارت در این چهار وظیفه اصلی است.

مهاجم نوک حرفه‌ایویژگی موردنیاز یک مهاجم یا فوروارد چیست؟

یک مهاجم باید تمامی کیفیت‌های بدنی، ذهنی، تکنیکی و تاکتیکی مربوط به نقش یا پست مهاجم را دارا باشد.

 • کیفیت بدنی مورد نیاز یک مهاجم عبارتند از: چابکی، سرعت، توانایی درگیری و تهاجم
 • کیفیت ذهنی مورد نیاز یک مهاجم عبارتند از: حیله گری، پرانرژی بودن، ثابت قدم، فرصت طلب، موقعیت سنج، زیرک
 • کیفیت تکنیکی مورد نیاز یک مهاجم عبارتند از: کنترل‌گر توپ، مهارت و قدرت سر زدن، توانایی دریبل زدن حرفه‌ای
 • کیفیت تاکتیکی مورد نیاز یک مهاجم عبارتند از: زمانبندی صحیح، مهارت تغییر مکان دادن، دویدن و پریدن، حرکات و تحرک یکپارچه

خصوصیات اصلی برای مهاجم نوک حرفه‌ای شدن؟

یک مهاجم نوک حرفه‌ای باید خصوصیات زیر را داشته باشد و یا با تمرین آن‌ها را کسب کند.

 • داشتن ذهنی قوی
 • قدرت سر زنی خوب
 • سرعت بالا در حین بازی
 • توانایی و قدرت بازی در هوا
 • داشتن قدی بلندتر از دیگران
 • مهارت فهم تاکتیک و بازی حریف
 • قابلیت حمل و شوت به توپ با هر دو پا
 • موقعیت شناسی و فرصت طلبی از موقعیت‌ها
 • توانایی ریکاوری کردن ذهن در حین بازی و مسابقات
 • بازگشت سریع از حمله به دفاع و توانایی توپ‌گیری خوب
 • توانایی برای حفظ توپ و استفاده از فرصت‌هایی برای حمله گروهی

مهاجمین در مدرسه فوتبال پیشگامان چه ویژگی‌هایی دارند؟

بی تردید یکی از بهترین و معتبرترین کلینیک تخصصی فوتبال در مشهد، مدرسه پیشگامان است. در یک مدرسه فوتبال عالی، باید قبل از هر تعلیمی بازیکنان را استعدادیابی کنند. پس از استعدایابی است که افراد در جایگاه خود قرار می‌گیرند. مهاجمین مدرسه پیشگامان با استعدادیابی، علم تمرین، برنامه تغذیه فوتبال، برنامه اصلاح حرکتی و داشتن بهترین تمرینات فوتبال است که به مهاجم نوک حرفه‌ای تبدیل می‌شوند. جای امیدواری است که امروزه تیم‌‌های فوتبال نونهالان، فوتبال نوجوانان و فوتبال جوانان پیشگامان مهاجمین خوبی را تربیت می‌کنند.

کلام آخر

برای تبدیل شدن به یک مهاجم نوک حرفه‌ای و دریافت این پست در بازی فوتبال، باید تلاش و صبر بسیاری داشته باشید. تمامی بازیکنان بزرگ دنیا در هر پستی که قرار دارند تنها با تلاش پیاپی به موفقیت در فوتبال دست یافته‌اند. شما می‌توانید در مدرسه فوتبال پیشگامان، با اعتماد به تیم مربیان آن که از میان حرفه‌ای‌ترین‌ها هستند، به رویای خود نزدیک شوید.
برای اطلاع بیشتر از موفقیت‌ها در مسابقات لیگ برتر و استانی تیم‌ فوتبال پیشگامان، از پیج اینستاگرام ما دیدن کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به مشاوره نیاز دارید؟