روانشناسی در فوتبال

آیا روانشناسی در ورزش دارای اهمیت و جایگاه خاصی بین بازیکنان است؟ روانشناسی در فوتبال به چه معناست؟ داشتن یک روانشناس حرفه‌ای در تیم فوتبال ضروری است. شاید توجه شما به این جلب شده باشد که برخی از فوتبالیست‌ها، حتی آن‌هایی که در سطح بالای فوتبال بازی می‌کنند، دچار افت در دوران بازی فوتبال شده‌اند و علی رغم آمادگی جسمانی و توپ زدن در باشگاه‌های حرفه‌ای و مطرح اروپائی، گاهی از سطح بالا همیشگی خود دور می‌شوند و همیشه تو اوج نیستند. با این تفاسیر مربیان، خود بازیکن، تمام مفسران ورزشی و حتی هواداران باشگاهی و مردم عادی، کاهش و افت عملکرد آن بازیکن را به وضوح حس می‌کنند.

اگر در این دوران افت فوتبالیست مدنظر را رها کنیم از لحاظ روحی تخریب می‌شود و انگیزه کافی برای برگشتن و ادامه دادن در آن کم خواهد شد. در این مطلب از وبلاگ پیشگامان با ما همراه باشید تا در خصوص روانشناسی در بازی فوتبال مطالبی را بیان نماییم.

روانشناسی در فوتبال چیست؟

اگه بخواهیم به طور کلی بگوییم روانشناسی ورزشی به بررسی فرد یا ورزشکارانی که در فوتبال یا هرگونه ورزش دیگر با مضمون رفتار، روان، زندگی اجتماعی و تاثیر آن بر عملکرد ورزشی نهایی می‌پردازد. روانشناسی ورزشی به تاثیر درونی از نظر روانی محدود نیست، بلکه به تاثیر روان روی عملکرد فیزیکی، پیدا کردن مشوق‌های انگیزشی منطبق با شخصیت بازیکن و شاخص‌‌های اجتماعی یا محیطی می‌پردازد، که روی بهره‌وری ذهنی ورزشکار و موفقیت در فوتبال تاثیر می‌گذارند.

روانشناسی در فوتبالعلل بروز مشکلات روانشناسی در ورزش

هر پدیده‌ای دارای علت و معلول است، که در این باره علل‌های بسیاری وجود دارد. برخی از مواردی که ممکن است برای فوتبالیست‌ها بیشتر پیش بیاید در موارد زیر ذکر شده است:

 1. تمرینات سخت و فشرده و بدون استراحت

البته این را هم در نظر داشته باشید که به صورت مداوم تمرین کنید. فردی که بخواهد قهرمان زندگی خودش باشد و موفقیت در فوتبال را کسب کند باید سرآمد باشد، علاوه بر تمرینات تیمی خود، به تمرینات سخت انفرادی روی آورد. یک فرد قهرمان از تفریحات و استراحت می‌گذرد و آن را فدای تمرینات و هدف خود می‌کند. ساده‌تر بگوییم، برای رسیدن به یک بازیکن خوب در کلاس بالا باید بسیاری از تفریحات را قربانی کرد. در این حالت بیش از آن چه که لازم است، از جسم و روان خود استفاده می‌کند. در کنار تمام این تمرین‌ها باید به برنامه تغذیه فوتبال نیز توجه شود.

 1. تصور عدم نیاز به تمرین

یکی از علل بروز مشکلات روانشناسی در فوتبال این است که، اغلب فوتبالیست‌ها هنگامی که به اوج می‌رسند، احساس می‌کنند که دیگر نیاز به تمرینات سخت‌تر، منظم‌تر و علمی‌تری ندارند که این یک احساس غلط است. حال طبق تحقیقات انجام شده امکان بروز دادن بعضی از رفتارها در این افراد وجود دارد که شامل:

 • دیرتر شرکت کردن در تمرین‌های تیمی و فشار نیاوردن به خود.
 • برای اینکه متهم به تنبلی نشوند، مقدار کمی در تمرینات مشارکت می‌کنند.
 • بیشتر تمرین نما هستند و وانمود به تمرین کردن می‌کنند.
 • بی‌نظم شده و اصول اولیه حرفه‌ای‌گری را زیر پا می‌گذارند.
 • تمرین را برای تازه واردها می‌دانند.
 1. پرداختن امور غیر فوتبالی

اکثر وقت و زمان خود را به امور غیر فوتبالی می‌گذرانند.  بخواهیم به طور ساده بگوییم، نقش اصلی خود را فراموش کرده و به یک تاجر تبدیل شده که فوتبال بازی می‌کند.

 1. گم کردن خود

این افراد کمی که به اوج می‌رسند و روزنامه‌ها، رادیو و تلویزیون و … کمی از آن‌ها تعریف و تمجید می‌کنند، دچار غفلت می‌شوند. وقتی که خود را در مرکز کانون توجه مردم می‌دانند خود را گم کرده و از تمرین بیشتر، یادگیری و مطالعه غفلت می‌کنند.

 1. افت انگیزه

با وجود شایستگی‌های که دارند، با نظر مربیان تیم درون زمین نبوده و روی نیمکت نشسته و فیکس بازی نمی‌کنند. در این صورت بازیکن با دیدن بازیکنان دیگر که حتی نظر و شایستگی‌های وی را ندارند، ولی به عنوان بازیکن اصلی وارد زمین می‌شوند، با افت انگیزه مواجه خواهد شد. این عامل می‌تواند باعث افت شدیدتر بازیکن در بازی شود. برای کشف استعداد یابی فوتبال می‌توانید با کشف انگیزه‌ها آغاز کنید.

 1. کسالت

فوتبال برای فوتبالیست یکنواخت و خسته‌کننده شده است. پس با این تفاسیر اهمیت روانشناسی ورزشی برای رفع مشکلات گفته شده، بسیار ارزشمند است. لازم است که وضعیت عملکردی فوتبالیست‌ها همزمان با بروز تنش‌های روحی حین بازی، کنترل شده باشد.

کاربردهای روانشناسی در فوتبال

یکی از کاربردهای روانشناسان فوتبال در بهبود عملکرد ذهنی برای انتخاب و تصمیم نهایی درست در حین بازی است، که بسیار مفید می‌باشد. یکی از توجهات روانشناسی ورزشی به قابلیت‌های ارتباطی است، تا بازیکن بتواند همکاری و ارتباط تیمی بهتری داشته باشد. چرا که در ورزش فوتبال فعالیت گروهی ارجحیت دارد بر فعالیت فردی و از جهتی دیگر مهارت ارتباطی بازیکنان با مربی و گروه ناظر متصل است.

یک نکته دیگری که روانشناس تیم باید به اعضای تیم گوشزد کند، تعهد حرفه‌ای و رویکرد اخلاقی است. چونکه با رفتار متعهدانه و رویکرد اخلاقی، تیم دیگر به حاشیه نمی‌رود و سالم کار خود را انجام می‌دهد.

ذهن بازیکنان توسط رسانه، طرفداران و تماشاگران حاضر در استادیوم درگیر می‌شود و فشار زیادی بر آن‌ها وارد خواهد شد، به همین دلیل متخصص روانشناسی باید تاثیرهای اجتماعی وارد شده بر بازیکنان را بررسی کند. خب شاید شما فکر کنید که روانشناسی در فوتبال به عملکرد فیزیکی توجه نمی‌کند، در حالی که اینطور نیست.

روانشناسی در فوتبالتاثیر روانشناسی در بازی فوتبال

برای رسیدن به اوج توانایی و عملکرد خود، شما نیاز به روانشناسی دارید. ورزشکاران حرفه‌ای که در کنار مهارت بالا، تمرکز و توان روحی، نیاز به روانشناسی دارند که خود را مدیریت کنند. یکی دیگر از تاثیرات روانشناسی در بازی فوتبال مختص به ورزشکاران آسیب‌دیده است که بر اثر یک سانحه جسمانی یا روحی و اجتماعی آسیب دیده‌اند. همچنین افرادی که به تازگی وارد تیم فوتبال شده‌اند، یا استفاده از روانشناسی می‌توانند بازی بهتر داشته باشند.

سخن آخر

اگر جز افرادی باشید که به ورزش فوتبال علاقه‌مند هستند، احتمالا شنیده‌اید که فلان بازیکن به هر دلیلی دچار افت عملکرد در بازی خود شده است. در این گونه موارد است که به روانشناسی در بازی فوتبال نیاز بوده تا هر چه سریع‌تر جلوی این گونه مشکلات گرفته شود. در این مطلب از وبلاگ پیشگامان شما را با روانشناسی در فوتبال و علل ایجاد آن آشنا نمودیم، در صورت داشتن سوال در خصوص نحوه ثبت نام مدرسه فوتبال، فوتبال نونهالان و علم تمرین می‌توانید با کارشناسان تیم ما تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟