۶ کاری که هنگام ورزش نباید انجام دهیم!

از قدیم الایام پزشکان و متخصصین سلامتی همواره انسان‌ها را به ورزش کردن دعوت کرده‌اند. ورزش کردن فقط و فقط مزایا دارد و از نظر روحی، جسمی و فکری انسان را پرورش می‌دهد. اهمیت و جایگاه ورزش آنقدر بالا و حائز اهمیت است که به گروه‌های حساس چون بیماران قلبی و عروقی و زنان باردار نیز به شدت توصیه شده است. اما خوب است دقت کنید که ورزش کردن اصول مخصوص به خود را دارد و ورزش برای هر فرد تعریفی متفاوت دارد. قبل از شروع به ورزش لازم است به نکات اصلی و بایدها و نبایدهای ورزشی دقت کنید. در صورتی که از نبایدهای هنگام ورزش اطلاع نداشته باشید و آن‌ها را رعایت نکنید آسیب‌های جبران ناپذیری را به بدن خود وارد می‌کنید. در این صورت ورزش کردن شما نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه موجب ضرر شما نیز می‌شود.

چنانچه به صورت حرفه‌ای و یا غیر حرفه‌ای ورزش می‌کنید، لازم است درباره نبایدها و بایدهای ورزشی اطلاع کسب کنید. خوب است بدانید حتی فوتبالیست‌ها برای داشتن بهترین تمرینات فوتبال بهتر است از برنامه تغذیه فوتبال، برنامه اصلاح حرکتی و نبایدهای ورزشی آگاه باشند. برای اطلاع بیشتر از آنچه گفته شد با کلینیک تخصصی فوتبال پیشگامان همراه باشید تا بتوانید ورزشی اصولی و مفید داشته باشید.

۶ کاری که هنگام ورزش نباید انجام دهیم!

نبایدهای هنگام ورزش چیست؟

بزرگ‌ترین نباید ورزشی این است که بیشتر از توان بدنی خود به صورت یکباره از بدنتان کار نکشید. این کار سبب آسیب جدی و جبران ناپذیر خواهد شد. علاوه بر این چه افراد عادی و چه افرادی که به صورت حرفه‎‌ای ورزش می‌کنند باید قبل از ورزش به پزشک مراجعه کنند. این کار سبب می‌شود تا پزشک با انجام آزمایشات لازمه از سلامتی و بیماری بدن شما آگاه شود. بنابراین با توصیه‌های لازمه و مناسب با بدنتان از بیماری و آسیب بدنی جلوگیری کند. نبایدهای هنگام ورزش عبارتند از:

  • عدم آب رسانی کافی به بدن
  • استفاده از وزنه‌های سنگین
  • نوشیدن آب سرد در ورزش
  • استفاده از اسپری پودری
  • استراحت در حین ورزش
  • نداشتن تمرکز در ورزش

اهمیت آب رسانی در هنگام ورزش چیست؟

در هنگام ورزش و یا در زمین تمرین فوتبال به صورت مدوام در حال سوخت انرژی هستید. تحرک بالا و در کنار آن سوخت انرژی موجب عرق کردن می‌شود. در هنگام عرق کردن بدن شما دچار کمبود آب می‌شود. کم شدن آب بدن به دلیل تعریق زیاد موجب بی حالی و کاهش انرژی می‌گردد. بنابراین به فوتبالیست‌ها و ورزشکاران توصیه می‌شود از نوشیدن آب در هنگام ورزش غافل نشوند. کم آبی بدن علاوه به صورت طولانی مدت به خصوص در فصول گرم منجر به سر درد و فشار به قلب و مغز نیز می‌شود.

دلیل منع از استفاده از وزنه سنگین چیست؟

یکی از نبایدهای هنگام ورزش استفاده از وزنه‌های سنگین و یا به طور کلی وارد آوردن فشار بیش از اندازه به بدن است. در برخی مواقع ورزشکاران بر این تصور هستند که ایجاد فشار به بدن موجب رشد و ارتقای توان بدن می‌شود. اما این تصوری کاملا اشتباه و خطاست. چرا که در ورزش اصولی باید به صورت آرام و پیوسته تمرینات را سخت کرد. در این صورت بدن خود را به طور مداوم آماده و به نوعی قوی می‌سازد. ورزش سنگین و ناگهانی مضر است و به عضلات و استخوان‌ها آسیب جدی و جبران ناپذیر وارد می‌کند.

دلیل ممنوعیت نوشیدن آب سرد چیست؟

نوشیدن آب سرد در هنگام تمرین و ورزش یکی از اشتباهات بسیار رایج در میان فوتبالیست‌ها و ورزشکاران است. فوتبالیست‌ها با فعالیت بیش از اندازه و تعریق بدن دچار کم آبی شدید می‌شوند و به دلیل گرم شدن بدن، تمایل به نوشیدن آب سرد دارند. اما خوب است بدانید در هنگام ورزش چربی‌ها برای تامین کردن نیروی لازمه شکسته شده و وارد رگ‌های ما می‌شوند. با نوشیدن آب سرد، چربی موجود در رگ‌های خونی رسوب کرده و برای بردن بسیار ضرر دارد. فشار خون، کبد چرب و سکته از عوامل ناشی از نوشیدن آب سرد در حین ورزش هستند.

اهمیت عدم استفاده از اسپری پودری چیست؟

از دیگر نبایدهای هنگام ورزش می‌توان به عدم استفاده از اسپری‌های بدن یا همان اسپری‌های پودری اشاره کرد. درست است که در هنگام ورزش بدن عرق می‌کند اما رعایت بهداشت ضروری است. اما لازم است توجه کنید استفاده از اسپری پودری اشتباه است. چرا که ترکیبات شیمیایی و ذرات اسپری در گلو و ریه‌هایی که شش‌های آن باز است نفوذ می‌کند. در این صورت امکان بروز بیماری تنفسی و پوستی وجود دارد.

۶ کاری که هنگام ورزش نباید انجام دهیم!

دلیل استراحت نکردن بین ورزش چیست؟

همیشه به ورزشکاران توصیه شده است که در هنگام ورزش بهتر است بین حرکات استراحت داشته باشند. اما استراحت به معنای تنفس و کاهش ضربان قلب و دم و بازدم است. استوپ کامل و نشستن در ناگهانی در تمرین به خصوص تمرین‌های سنگین از ممنوعیت‌های ورزشی تلقی می‌شود. زیرا با استراحت طولانی مدت و یکباره بدن سرد شده و دچار استوپ عضلات می‌شود. شروع ناگهانی ورزش پس از استراحت کامل موجب گرفتگی عضلات و ایست افزایش ریسک سکته قلبی می‌شود. سرد کردن پس از ورزش و گرم کردن قبل از ورزش را هرگز فراموش نکنید.

اهمیت تمرکز در حین ورزش چیست؟

داشتن تمرکز نیز از واجبات تمرینات فوتبال است و در علم تمرین جزء اولین نکاتی است که به آن توجه شده است. تلفن همراه، گفت و گو با دیگران، کمبود خواب، مشکلات خانوادگی و درگیری فکری از بارزترین فعالیت‌هایی هستند که سبب کاهش تمرکز می‌شوند. تقسیم کردن حواس روی موارد غیر ضروری سبب کاهش تمرکز است که نتیجه آن نیز کاهش کیفیت بازی و جلوگیری از موفقیت در فوتبال می‌شود.

کلام آخر

باشگاه فوتبال پیشگامان مشهد با توجه به اهمیت نبایدهای هنگام ورزش و پس و پیش از آن از ایجاد آسیب به فوتبالیست‌های خود جلوگیری می‌کند. مدرسه ما با دقت نظر به همین نکات کلیدی در کنار برنامه اصلاح حرکتی در حین تمرینات فوتبالی موجب موفقیت تیم‌های فوتبال جوانان، فوتبال نوجوانان و فوتبال نونهالان کلینیک تخصصی فوتبال خود شده است. با ثبت نام در یک آکادمی فوتبال معتبر که زیر نظر مربیان و متخصصان حرفه‌ای مدیریت می‌شود می‌توان آموزش فوتبال را از پایه و به صورت اصولی فرا گرفت.

برای اطلاع از موفقیت‌ها، بردها و برنامه‌های مدرسه ما می‌توانید از پیج اینستاگرام ما دیدن فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به مشاوره نیاز دارید؟