ضربه كرنر در فوتبال چیست؟ + انواع کرنر یا کرنل

ضربه كرنر در فوتبال چیست؟ + انواع کرنر یا کرنل

کرنر و اوت نزدیک به محوطه دفاعی دروازه‌بان این فرصت را به بازیکن تیم حریف می‌دهد تا بتواند نتیجه بازی را تغییر دهد. این ضربات کرنر و پرتاب‌های اوت به جهت نداشتن محدودیت با قانون آفساید جزء بهترین موقعیت‌ها به حساب  می‌آیند. اما شرط لازم برای فرار از آفساید هنگام این ضربات، این است که بازیکن به‌طور مستقیم صاحب توپ شود. وظیفه چینش یاران در کرنرها، اوت‌ها و ضربات ایستگاهی به عهده‌ی دروازه‌ بان می‌باشد.

برای ثبت نام در مدرسه فوتبال باشگاه پیشگامان روی دکمه رو به رو کلیک کنید

کرنر و اوت

۱۰ مرحله نحوه‌ی سازمان‌دهی کرنر

۱. وظیفه یک بازیکن محافظت از تیر نزدیک و بازیکن دیگری در منطقه نزدیک تیر اول را از کرنرهای کوتاه حفظ می‌کند.

۲. یک بازیکن تیر دوم را محافظت می‌کند.

۳. یک مدافع کنار محوطه ایستاده و از دروازه ‌بان محافظت می‌کند.

۴. اگر دروازه‌ بان در قسمت مرکز دروازه و حدوداً یک متر خارج از خط دروازه ایستاده باشد، در این صورت قادر است توپ‌های تیر اول و تیر دوم را کنترل و مهار کند. دروازه‌ بان حرفه ‌ای باید زمان کرنر اندکی مایل ایستاده باشد تا هم بتواند ضربه زننده را ببیند و هم محوطه را زیر نظر داشته باشد.

۵. در این موقعیت تمام بازیکنان باید به یارگیری فردی مشغول باشند.

۶. در آموزش دروازه ‌بانی حرفه ای بهتر است دروازه‌بان برای محافظت کردن از تیرها، از هافبک‌ها استفاده کند و اجازه دهد مدافعان کار اصلی خود را انجام دهند. چنانچه هافبک‌ها از نظر قدی مناسب نباشند دروازه‌بان باید از افراد دیگر استفاده کند.

۷. دروازه‌بان برای خروج از دروازه باید با اطمینان کامل خارج شود و با دقت مسیر توپ را تخمین بزند تا بتواند حرکت خود را با توپ تنظیم کند.

۸. دروازه‌بان بعد از خروج و تصاحب توپ، چنانچه به زمین بخورد برای محفاظت از خود باید بدنش را به گونه‌ای دور توپ بپیچد.

۹. دروازه‌بان باید زمان ارسال کرنر در وسط خط و اندکی مایل به تیر دوم بایستید تا بتواند تمام دروازه را به‌طور کامل پوشش دهد.

۱۰. دروازه‌بان باید منطقه و زاویه دیدش که بر اثر ازدحام بازیکنان بسته شده است را با استفاده از حرکات مداوم باز کند تا بتواند زاویه دید مناسبی به دست آورد.

کرنر و اوت

انواع کرنر

کرنر نزدیک تیر

یکی از خطرناک‌ترین تاکتیک‌های ارسال کرنر و اوت ، حرکت نزدیک تیر دروازه است. ارسال سریع توپ توسط بازیکن تیم مقابل به نزدیک تیر اول و ارسال دوباره‌ی آن به تیر دور و در نهایت به داخل دروازه مراحل انجام این حرکت محسوب می‌شوند. توجه کنید که در این حرکت تیم حریف با ۳ ضربه به هدف نهایی دست پیدا می‌کند. دروازه‌بان در این نوع ضربه باید جای مناسبی داشته باشد تا بتواند شوت‌ها و ضربه‌های سر از بازیکنان تیم حریف را کنترل کند.

کرنر کات دار ۶ قدم به بیرون از محوطه

معمولاً این نوع ضربات کرنر و اوت خطرناک به بیرون از محوطه ۶ قدم و اطراف محوطه پنالتی برای بازیکنان قدبلند و سرزن ارسال می‌شوند. دروازه‌بان برای دفع این توپ‌ها باید از دروازه خارج شده و با سرعت به شمت توپی که از جلویش عبور می‌کند، حرکت کند. در غیر این صورت دروازه‌بان باید کار دفع تو را به مدافعان بسپارد و خود آماده‌ی گرفتن توپ‌های برگشتی کند.

کرنر کوتاه

پرتاب کرنرهای کوتاه قابلیت حفظ توپ را به بازیکنان تیم حریف می‌دهد. به این صورت آن‌ها توپ را حفظ کرده سپس تصمیم می‌گیرند که با توپ به داخل محوطه جریمه بروند تا از دفاع عبور کنند و یا با یک شوت بلند موفق به باز کردن دروازه شوند. دروازه‌بان حرفه ای در آموزش دروازه‌بانی فوتبال برای مقابله با این کرنرها همیشه باید روی خط بازی باشد و آماده گرفتن توپ‌های سانتر شده روی دروازه باشد. زمان زدن کرنر کوتاه مدافعان باید پیوسته به یارگیری فردی مشغول باشند.

برای اطلاع از برنامه های فوتبال باشگاه پیشگامان می توانید پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

پرتاب های بلند اوت

یکی از بهترین فرصت‌های گل زنی برای تیم مقابل، پرتاب‌های بلند اوت به داخل محوطه جریمه است. پرتاب‌های بلند مشابه کرنرهای نزدیک تیر اول عمل می‌کنند، تیم مقابل سعی دارد با سه حرکت به هدف نهایی خود یعنی باز کردن دروازه برسد. دروازه‌بان باید توانایی تشخیص پرتاب‌های بلند را نیز داشته باشد.

یکی از مشخصه‌های پرتاب‌های بلند دورخیز زیاد بازیکن ضربه زننده است و دیگر این‌که تیم مقابل بازیکنان قدبلند خود را به جلو پیش می‌برد. نکته‌ مهمی که در آموزش دروازه‌بانی فوتبال حرفه ‌ای درباره این موقعیت مطرح می‌کنند، این است که دروازه‌بان برای مهار اوت‌های بلند باید در فاصله یک متری تیر نزدیک بایستد و هم‌زمان میانه محوطه جریمه جایی که مهاجمان سعی دارند مستقیم و سنگین ضربه بزنند را زیر نظر بگیرد. محافظت کردن از تیر نزدیک بسیار مهم و ضروری است چراکه امکان دارد یک مهاجم از تیم مقابل با ضربه سر خود دروازه را باز کند.

اگر علاقه مند به بازی در بهترین باشگاه فوتبال هستید، خوب است تا تمامی نکته های ذکر شده در مقالاتی که راجع به اموزش دورازبانی است را به خوبی مطالعه کنید. اگر ساکن مشهد هستید و به ورزش مهیج فوتبال و آموزش دروازه بانی فوتبال حرفه ای علاقه دارید، به راحتی میتوانید در مرورگر خود عبارت آموزش دروازه بانی جستجو کرده تا با مجموعه تخصصی پیشگامان، بهترین مدرسه فوتبال در مشهد و آموزش دروازه بانی حرفه ای، آموزش شیرجه زنی دروازه بانی فوتبال، آموزش شیرجه بلند دروازه بانی و. . . آشنا شوید. همچنین می توانید برای ارتباط بیشتر با این مجموعه پیج اینستاگرام را دنبال کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به مشاوره نیاز دارید؟