تعریف علم تمرین + علم تمرین فوتبال

تمرین و ممارست در ورزش به خصوص فوتبال، باعث پیشرفت و ارتقاء سطح کیفی بازی می‌ شود که این تمرین اگر اصولی باشد، موفقیت در فوتبال را به دنبال دارد. اما باید بدانید که کلید موفقیت در رشته‌ های ورزشی فراگیری خصوصاً فوتبال علم تمرین فوتبال است. فوتبالیست‌ های حرفه‌ ای و موفق باید در نظر بگیرند که تمرین بدون آگاهی و فراگیری اصول علم تمرین نمی‌ تواند ملاکی برای موفقیت باشد، زیرا یادگیری اصولی علم تمرین است که سبب می‌ شود موفق‌ ترین و بهترین تمرینات فوتبال را رقم زد. برای ثبت نام در بهترین مدرسه فوتبال در مشهد می توانید کلیک کنید.

تمرینات طراحی شده در مدرسه فوتبال پیشگامان

بر اساس علم تمرین

علم تمرین فوتبال

برای موفقیت در فوتبال تنها استعداد و تاکتیک و تمرین کافی نیست و لازم است فوتبالیست‌ های نوپا چندین شاخه را به صورت علمی و تخصصی آموزش ببینند. یکی از مهم‌ ترین و تاثیر گذار ترین این علوم، علم تمرین فوتبال است. کلینیک تخصصی فوتبال پیشگامان در کنار آموزش علم تمرین، علوم دیگری را در قالب پکیج‌ های ویژه به فوتبالیست‌ های نوپای خود ارائه می‌ دهد که می توانیم به پکیج‌ های تمرینات فوتبال، برنامه تغذیه فوتبال، برنامه اصلاح حرکتی و مهارت موفقیت در فوتبال و بدنسازی فوتبال اشاره کنیم.

تعریف علم تمرین فوتبال

علم تمرین شاخه‌ ای از گرایشات فیزیولوژی است که به معنای آگاهی و اطلاعات علمی درباره فوتبال است. این دانش به انجام تمرینی کاربردی و صحیح کمک می‌ کند که نتیجه آن موفقیت در فوتبال می‌ باشد. در علم تمرین فوتبال برنامه‌ ای مناسب و دقیق داده می‌ شود تا بازی یک فوتبالیست پیشرفت داشته باشد. با فراگیری اصول  علم تمرین و داشتن برنامه تمرینی، تغییرات آشکاری در دستگاه بدن و بازی تاکتیکی صورت می‌ گیرد که این خود منجر به ارتقاء سطح عملکرد یک فوتبالیست می‌ شود.

اصول ده گانه علم تمرین

یک تمرین حرفه‌ ای و کارآمد باید ویژگی‌ های خاصی داشته باشد و از اصول ده گانه علم تمرین تبعیت کند. در ادامه با اصولی که در کلینیک تخصصی فوتبال پیشگامان لحاظ می‌ شود را بیان می کنیم.

اصل تفاوت فردی

مهم‌ ترین بخشی که در طراحی یک تمرین مورد توجه قرار می‌ گیرد تفاوت‌ های فردی است. این تفاوت آنقدر مهم هستند که دیگر اصول طراحی تمرین را تحت تاثیر قرار می‌ دهند. هر فردی به طور مجزا تابع وراثت است و این خود باعث می‌ شود در فعالیت عضلات، چگالی مویرگی و دیگر علائم موثر در بدن متفاوت باشد و توجه به آن در طرح تمرین اهمیت داشته باشد.

جهت اطلاع از اخبار و فعالیت‌ های کلینیک تخصصی فوتبال پیشگامان پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

در واقع سن رشدی و سن تمرینی هر دو تابع وراثت هستند و از تفاوت های فردی محسوب می‌ شوند. بنابراین در علم تمرین فوتبال این تفاوت فردی لحاظ می‌ شود. در کلینیک تخصصی فوتبال پیشگامان نیز طراحی بهترین تمرینات فوتبال برای رده‌ سنی‌ های مختلف نیز متفاوت طراحی می‌ شود. به این صورت که برای فوتبال نونهالان، فوتبال نوجوانان و فوتبال جوانان نیز در علم تمرین، برنامه ویژه و استانداردی ارائه می‌ شود.

اصل ویژگی تمرین

یکسری نشانه‌ ها وجود دارد که نشان دهنده اثر بخش بودن یک تمرین براساس علم تمرین است. در واقع در یک تمرین اصولی باید به اختصاصی بودن دستگاه تولید انرژی در تمرینات، اختصاصی بودن شیوه تمرین و الگوهای حرکتی و عضلانی توجه کرد. تمرین اصولی سبب موفقیت در فوتبال می‌ شود و از نشانه‌ های یک تمرین مناسب و اثر پذیر می‌ توان به طی کردن مراحل تمرین اولیه و پاسخ‌ های حاد، استمرار در تمرین و تکرار پاسخ‌ ها و در مرحله آخر سازگاری اشاره کرد.

اصل اضافه بار

اصل بار نیز ویژگی‌ های خاصی را داراست که در علم تمرین تعریف شده است. در علم تمرین فوتبال و اصل اضافه بار خیلی مهم است که تمرین درست طراحی شود و مدت تمرین براساس هدف تمرین نیز برنامه ریزی شود. در اصل اضافه بار نیز به مسائلی نظیر تعداد جلسات و زمان استراحت بین جلسات توجه شده است و برنامه علمی استانداردی برای داشتن بهترین تمرینات فوتبال طرح‌ ریزی می‌ شود. در واقع حجم تمرین و شدت تمرین در کنار هم، بار تمرین را به وجود می‌ آورند.

اصل انطباق و سازگاری

در علم تمرین فوتبال و تمرینات طراحی شده در این علم، تغییرات مثبتی در فیزیولوژیک بدن حاصل می‌ شود که براساس سازگاری به وجود می‌ آیند. نتیجه‌ ی این سازگاری و تغییرات بهبود قلبی و تنفسی، تقویت استخوان‌ ها، مفاصل و ارتقاء قدرت و استقامت بدن است.

اصل اضافه بار تدریجی یا مقاومت فزاینده

یک فوتبالیست زمانی در علم تمرین فوتبال به سازگاری فیزیولوژیکی اصولی با اصل اضافه بار می‌ رسد که افزایش تدریجی اضافه بار را رعایت کرده باشد. اگر بار تمرین به سرعت اضافه شود بدن نمی‌ تواند خود را با فشار تمرین سازگار کند.

اصل تنوع تمرین

در علم تمرین فوتبال برای داشتن بهترین تمرینات فوتبال برای یک فوتبالیست ، به تنوع تمرینات توجه ویژه شده است. تمرینات طرح ریزی شده در فوتبال باید متنوع باشد و تمرین سنگین – سبک هر دو به یک اندازه باشد. رعایت مفهوم کار – استراحت در کنار هم سبب می‌ شود موفقیت در فوتبال افزایش یابد و فوتبالیست دل زده و خسته نشود.

اصل تداوم تمرین

علم تمرین فوتبال

استمرار در هر تمرینی منجر به پیشرفت می‌ شود. در علم تمرین در فوتبال نیز به این نکته توجه می‌ شود که تمرین باید به صورت مستمر و در دراز مدت دنبال شود. نقش مربی در این مرحله بسیار مهم است زیرا روحیه دهی به فوتبالیست بر عهده مربی می‌ باشد.

اصل گرم و سرد کردن در تمرین

در علم تمرین اصلی را برای گرم و سرد کردن بدن آورده‌ اند. این مسئله خود نشان دهنده اهمیت گرم و سر کردن در تمرین است. گرم کردن پیش از تمرین بدن را برای تمرین در حالت آماده سازی قرار می‌ دهد  و بعد از تمرین نیز توجه به سرد کردن بدن امری مهم است. سرد کردن با چند حرکت کششی سبب می‌ شود ضربان قلب به صورت ملایم پایین بیایید و اسیدلاکتیک سریع‌ تر از بدن خارج شود.

اصل برگشت پذیری

در علم تمرین در فوتبال ذکر شده است چنانچه تمرینات به طور منظم انجام نشود، سازگاری بدن برگشت می‌ پذیرد. تمرین مکرر باعث می‌ شود بدن به حالت اولیه خود باز نگردد و سرعت این بازگشت در هر شخص متفاوت است و بستگی به سبک زندگی، وراثت و رژیم غذایی دارد. برای خرید پکیج برنامه تغذیه فوتبال و دیگر پکیج ها به قسمت خدمات سایت مراجعه کنید.

اصل اعتدال

راز موفقیت در علم تمرین فوتبال، اعتدال تعریف شده است. اعتدال در هر امری پله‌ ی موفقیت و پیشرفت می‌ باشد. افراط  در تمرین موجب دلزدگی و دور شدن فوتبالیست از فوتبال می‌ شود. در علم تمرین فوتبال، در کنار فراگیری این علم تاثیرگذار، برنامه ریزی و طراحی بهترین تمرینات فوتبال، موفقیت در فوتبال تضمینی می‌ کند.

جمع بندی

کلینیک تخصصی فوتبال پیشگامان یکی از بهترین و معتبرترین مدارسی است که پکیج‌ هایی مقرون به صرفه را جهت ارتقاء فوتبالیست‌ های نوپا عرضه می‌ کند. لازم به ذکر است که این پکیج‌ ها برای تمامی سنین از نونهالان زیر ۱۴ سال تا جوانان زیر ۱۷ سال موجود می‌ باشد. برای خرید پکیج علم تمرین فوتبال و یا هر یک پکیج‌ های باشگاه فوتبال پیشگامان با شماره‌ های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

به مشاوره نیاز دارید؟