علم تمرین

تمرینات طراحی شده در مدرسه فوتبال پیشگامان

بر اساس علم تمرین

تمرین و ممارست در ورزش به خصوص فوتبال، باعث پیشرفت و ارتقاء سطح کیفی بازی می‌شود که این تمرین اصولی خود موفقیت در فوتبال را به دنبال دارد. اما باید بدانید که کلید موفقیت در رشته‌های ورزشی فراگیری علم تمرین است. فوتبالیست‌های حرفه‌ای و موفق باید در نظر بگیرند که تمرین بدون آگاهی و فراگیری علم تمرین نمی‌تواند ملاکی برای موفقیت باشد، زیرا یادگیری اصولی علم تمرین است که سبب می‌شود موفق‌ترین و بهترین تمرینات فوتبال را رقم زد و درخشید. برای موفقیت در فوتبال تنها استعداد و تاکتیک و تمرین کافی نیست و لازم است فوتبالیست‌های نوپا چندین شاخه را به صورت علمی و تخصصی آموزش ببینند. یکی از مهم‌ترین و تاثیر گذارترین این علوم، علم تمرین است.

اما کلینیک تخصصی فوتبال پیشگامان علوم دیگری را در قالب پکیج‌های ویژه به فوتبالیست‌های نوپای خود ارائه می‌دهد. پکیج‌های تمرینات مهارتی و تسلط بر توپ، تغذیه‌ حرفه‌ای، اصلاح حرکتی و آسیب ورزشی، مهارت موفقیت ذهن پیروز و سبک زندگی در فوتبال برخی از این پکیج هستند.

مفهوم علم تمرین فوتبال

علم تمرین شاخه‌ای از گرایشات فیزیولوژی است. علم تمرین به معنای آگاهی و اطلاعات علمی درباره فوتبال و علم تمرین است. این علوم و دانش در کنار هم به داشتن تمرینی کاربردی و صحیح کمک می‌کنند که نتیجه تمام این علوم موفقیت در فوتبال می‌باشد. در علم تمرین نیز برنامه‌ای مناسب و دقیق داده می‌شود تا بازی یک فوتبالیست پیشرفت داشته باشد. با فراگیری علم تمرین و برنامه تمرینی در این علم تغییرات آشکاری در دستگاه بدن و بازی تاکتیکی صورت می‌گیرید که این خود منجر به ارتقاء سطح عملکرد یک فوتبالیست می‌شود.

اصول ده گانه علم تمرین

یک تمرین حرفه‌ای و کارآمد باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد و از اصول ده گانه علم تمرین تبعیت کند. در ادامه در رابطه با اصولی که در کلینیک تخصصی فوتبال پیشگامان لحاظ می‌شود را می‌آوریم.

اصل تفاوت فردی

مهم‌ترین بخشی که در طراحی یک تمرین مورد توجه قرار می‌گیرید تفاوت‌های فردی است. این تفاوت آنقدر مهم هستند که دیگر اصول طراحی تمرین را تحت تاثیر قرار می‌دهند. هر فردی به طور مجزا تابع وراثت است و این خود باعث می‌شود در فعالیت عضلات، چگالی مویرگی و دیگر علائم موثر در بدن متفاوت باشد و توجه به آن در طرح تمرین اهمیت داشته باشد. در واقع سن رشدی و سن تمرینی هر دو تابع وراثت هستند و از تفاوت‎های فردی محسوب می‌شوند. بنابراین در علم تمرین این تفاوت فردی لحاظ می‌شود. در کلینیک تخصصی فوتبال پیشگامان نیز طراحی بهترین تمرینات فوتبال برای رده‌ سنی‌های مختلف نیز متفاوت طراحی می‌شود. به این صورت که برای فوتبال نونهالان، فوتبال نوجوانان و فوتبال جوانان نیز در علم تمرین، برنامه ویژه و استانداردی ارائه می‌شود.

اصل ویژگی تمرین

یکسری نشانه‌ها وجود دارد که نشان دهنده اثر بخش بودن یک تمرین براساس علم تمرین است. در واقع در یک تمرین اصولی باید به اختصاصی بودن دستگاه تولید انرژی در تمرینات، اختصاصی بودن شیوه تمرین و توجه به الگوهای حرکتی و عضلانی توجه کرد. تمرین اصولی سبب موفقیت در فوتبال می‌شود و از نشانه‌های یک تمرین مناسب و اثر پذیر می‌توان به طی کردن مراحل تمرین اولیه و پاسخ‌های حاد، استمرار در تمرین و تکرار پاسخ‌ها و در مرحله آخر سازگاری اشاره کرد.

اصل اضافه بار

اصل بار نیز ویژگی‌های خاصی را داراست که در علم تمرین تعریف شده است. در علم تمرین و اصل اضافه بار باید شدت تمرین درست طراحی شود و مدت تمرین براساس هدف تمرین نیز برنامه ریزی شود. در اصل اضافه بار نیز به مسائلی نظیر تعداد جلسات و زمان استراحت بین جلسات توجه شده است و برنامه علمی استانداردی برای داشتن بهترین تمرینات فوتبال طرح‌ریزی می‌شود. در واقع حجم تمرین و شدت تمرین در کنار هم، بار تمرین را به وجود می‌آورند.

اصل انطباق و سازگاری

در علم تمرین و تمرینات طراحی شده در این علم، تغییرات مثبتی در فیزیولوژیک بدن حاصل می‌شود که براساس سازگاری به وجود می‌آیند. نتیجه‌ی این سازگاری و تغییرات بهبود قلبی و تنفسی، تقویت استخوان‌ها و مفاصل و ارتقاء قدرت و استقامت بدن است.

اصل اضافه بار تدریجی یا مقاومت فزاینده

یک فوتبالیست زمانی در علم تمرین به سازگاری فیزیولوژیکی اصولی با اصل اضافه بار می‌رسد که افزایش تدریجی اضافه بار را رعایت کرده باشد. اگر بار تمرین به سرعت اضافه شود بدن نمی‌تواند خود را با فشار تمرین سازگار کند. در کلینیک تخصصی فوتبال پیشگامان تمامی ریز اصول علم تمرین در نظر گرفته شده است.

اصل تنوع تمرین

در علم تمرین برای داشتن بهترین تمرینات فوتبال برای یک فوتبالیست نیز به تنوع تمرینات توجه ویژه شده است. تمرینات طرح ریزی شده در فوتبال باید متنوع باشد و تمرین سنگین – سبک هر دو به یک اندازه باشد. رعایت مفهوم کار – استراحت در کنار هم سبب می‌شود موفقیت در فوتبال افزایش یابد و فوتبالیست دل زده و خسته نشود.

اصل تداوم تمرین

استمرار در هر تمرینی منجر به پیشرفت می‌شود. در علم تمرین نیز به این نکته توجه می‌شود که تمرین باید به صورت مستمر و در دراز مدت دنبال شود. نقش مربی در این مرحله بسیار مهم است زیرا روحیه دهی به فوتبالیست بر عهده مربی می‌باشد.

اصل گرم و سرد کردن در تمرین

در علم تمرین اصلی را برای گرم و سرد کردن بدن آورده‌اند. این مسئله خود نشان دهنده اهمیت گرم و سر کردن در تمرین است. گرم کردن پیش از تمرین بدن را برای تمرین در حالت آماده سازی قرار می‌دهد  و بعد از تمرین نیز توجه به سرد کردن بدن امری مهم است. سرد کردن با چند حرکت کششی سبب می‌شود ضربان قلب به صورت ملایم پایین بیایید و اسیدلاکتیک سریع‌تر از بدن خارج شود.

اصل برگشت پذیری

 در علم تمرین ذکر شده است چنانچه تمرینات به طور منظم انجام نشود، سازگاری بدن برگشت می‌پذیرد. تمرین مکرر باعث می‌شود بدن به حالت اولیه خود بازنگردد و سرعت این  بازگشت در هر شخص متفاوت است و بستگی به سبک زندگی، وراثت و رژیم غذایی دارد. برای خرید پکیج تغذیه‌ حرفه‌ای و برنامه تغذیه فوتبال به خدمات سایت مراجعه کنید.

اصل اعتدال

در علم تمرین راز موفقیت در فوتبال، اعتدال تعریف شده است. اعتدال در هر امری پله‌ی موفقیت و پیشرفت می‌باشد. افراط  در تمرین موجب دلزدگی و دور شدن فوتبالیست از فوتبال می‌شود. در علم تمرین در کنار فراگیری این علم تاثیرگذار و برنامه ریزی و طراحی بهترین تمرینات فوتبال، موفقیت در فوتبال تضمینی می‌شود. کلینیک تخصصی فوتبال پیشگامان یکی از بهترین و معتبرترین مدارسی است که پکیج‌هایی مقرون به صرفه را جهت ارتقاء فوتبالیست‌های نوپا عرضه می‌کند. لازم به ذکر است که این پکیج‌ها برای تمامی سنین از نونهالان زیر ۱۴ سال تا جوانان زیر ۱۷ سال موجود می‌باشد. برای خرید پکیج علم تمرین و یا هر یک پکیج‌های باشگاه فوتبال پیشگامان با شماره‌های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید. جهت اطلاع از اخبار و فعالیت‌های کلینیک تخصصی فوتبال پیشگامان پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

به مشاوره نیاز دارید؟