قوانین بازی‌های گل کوچیک فوتبال

آیا خاطرات دوران کودکی خود را به یاد می‌آورید؟ دوران کودکی از شیرین‌ترین دوران زندگی است. با توجه به این سخن و البته گذرا بودن زندگی باید از تک تک دوران خود استفاده کنیم. در عالم کودکی، بیشترین زمان خود را به بازی اختصاص می‌دهیم. یکی از بازی‌های محبوب در کودکی که امروزه تقریبا مهجور شده است، گل کوچیک است. توپ، شیء جدایی ناپذیر از یک پسر بچه است و مرسوم‌ترین بازی با توپ نیز فوتبال شناخته می‌شود. این بازی مهیج در واقع سرگرمی اصلی نسل‌های گذشته بود. کلینیک تخصصی فوتبال پیشگامان در این مقاله قصد دارد جهت پرورش کودکان از سنین پایین به قوانین بازی گل کوچیک بپردازد. علاوه بر این به مزایای این بازی نوستالژی خواهیم پرداخت. پس اگر از علاقه‌مندان به فوتبال هستید و یا به موفقیت در فوتبال فکر می‌کنید با ما همراه باشید.

معرفی بازی نوستالژی گل کوچیک

گل کوچک، که به زبان محاوره گل کوچیک، شناخته می‌شود نوعی بازی فوتبال است. به عبارت دیگر بهتر است بگوییم، این بازی نوعی فوتبال خیابانی است. در گذشته‌های دور کودکان ساعات زیادی از روز خود را به خصوص تابستان، در کوچه می‌گذرانند. این بازی با قوانین و مقررات خاص یکی از مهم‌ترین ورزش‌ها، سرگرمی‌ها و تفریحات آن زمان محسوب می‌شد. پسر بچه‌ها از سنین ۴ یا ۵ سال با توپ سرگرم می‌شدند. اما پس از آن از سن ۷ یا ۸ سالگی به بازی گل کوچک مشغول بودند. مزایای اصلی این بازی عدم نیاز به تجهیزات و لوازم است. در واقع برای آغاز این بازی به هیچ وسیله‌ی هزینه‌بری نیاز نداریم. تنها با داشتن وسایل ابتدایی می‌توان به این بازی پرداخت. همچنین تعداد بازیکنان در فوتبال خیابانی بسیار محدود است. در ادامه به دیگر قوانین این بازی مفرح خواهیم پرداخت.

تجهیزات مورد نیاز برای فوتبال خیابانی

هر بازی یا ورزشی برای شروع به یکسری تجهیزاتی نیاز دارد. در بعضی از این فعالیت‌ها لازم است بودجه‌ زیادی صرف کنیم. به همین دلیل همه نوع قشر آدم توانایی شرکت در آن ورزش را ندارند. برای مثال ورزش تنیس یا بسکتبال به تجهیزات حرفه‌ای نیازمند است.همانطور که گفته شد، فوتبال خیابانی یا گل کوچیک به لوازم خاصی نیاز ندارد. در گذشته نیز کودکان با توپ پلاستیکی ارزان قیمت و سنگ برای تعیین اندازه دروازه به بازی مشغول می‌شدند.

بنابراین اگر به دنبال یک ورزش کم هزینه و بی‌دردسر هستید، بهترین گزینه انتخابی گل کوچک است.اما به این نکته دقت داشته باشید، در صورتی که بخواهید این بازی را حرفه‌ای دنبال کنید به تجهیزاتی چون توپ مناسب، دروازه‌هایی با ابعاد استاندارد، لباس وکفش ورزشی و… نیازمند هستید.

قوانین بازی‌های گل کوچیک فوتبال

آشنایی با قوانین بازی گل کوچیک

بازی‌های گروهی دارای قوانین و مقرارت خاصی هستند که گل کوچک نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این بازی نیز برای برقراری آرامش، بازی دوستانه، عدالت و از همه مهم‌تر بازی مهیج قوانینی وضع شده است. قبل از شروع بازی فوتبال خیابانی لازم است به طور دقیق از این قوانین اطلاع کسب کنید. همچنین تمامی بازیکنان نیز از قوانین آگاه شده باشند.

موارد مهم قوانین بازی گل کوچیک عبارتند از:

  • نوع زمین و ابعاد آن
  • تعداد بازیکنان فوتبال
  • چگونگی انواع ضربات
  • حضور داور در بازی
  • اندازه دروازه‌ها
  • نوع و اندازه توپ
  • مدت زمان بازی

نوع زمین و ابعاد آن در گل کوچک

ابتدا به نوع زمین در این بازی می‌پردازیم، شما می‌توانید در زمین بازی تعبیه شده در پارک‌ها، کوچه‌های بن بست، حیاط مدرسه یا خانه، پارک یا باغ و یا در زمین چمن و سالن گل گوچک بازی کنید. اما دقت داشته باشید، فضای انتخابی باید ایمن باشد و از هر نوع شن، ماسه و سنگ عاری باشد. شکل زمین نیز به صورت مستطیل در نظر گرفته می‌شود و ابعاد مناسب آن ۲۰ در ۱۰ متر است. با دو نیم کردن زمین با خطی فرضی از وسط زمین و فاصله ۴ متری از خط دروازه محوطه جریمه را مشخص کنید. البته برای ابعاد زمین این بازی متراژهای دیگری تعریف شده است که براساس فضا و سن بازیکنان پیاده سازی می‌شود.

تعداد بازیکنان در بازی گل کوچک

تعداد بازیکنان این ورزش بی‌دردسر نیز متغیر است. در گذشته نیز با ۴ نفر نیز بازی را آغاز می‌کردند و در هر تیم ۲ نفر که یک نفر آن در پست دروازه بان می‌ایستاد. اما در قوانین بازی گل کوچیک، ۴ بازیکن در هر بازی نیاز است که در واقع ۳ نفر در زمین و یک نفر به عنوان ذخیره تعیین می‌شود. ۳ بازیکن می‌توانند در پست‌های مختلف اعم از دروازه و یا مهاجم قرار گیرند.

چگونگی انواع ضربات در این بازی

دو نوع ضربه پنالتی در بازی وجود دارد که به نوع اول و نوع دوم تقسیم بندی می‌شود. در صورت مواجهه با مواردی چون برخورد دست با توپ در محوطه جریمه، خطا در محوطه جریمه و جابه‌جایی دروازه لازم است پنالتی نوع اول زده شود. ضربه دوم پنالتی نیز در زمانی زده می‌شود که وقت قانونی به پایان رسیده اما بازی برنده ندارد و در زمانی که تعداد خطاهای هر تیم بیش از ۵ عدد باشد. این ضربه از وسط خط فرضی زمین زده می‌شود.

حضور داور در بازی گل کوچک

با توجه به شرایط و کیفیت بازی می‌توان حضور داور را مشخص کرد. در واقع اگر بازی حرفه‌ای انجام شود به داور نیازمند است. براساس سن نیز افراد ۶ تا ۸ سال در حضور مربی، افراد ۹ تا ۱۰ سال اختیاری و ۱۱ تا ۱۲ اجباری به داور نیاز دارند.

اندازه و چگونگی دروازه‌ها در کوچک

دروازه براساس ابعاد زمین مشخص می‌شود. به عبارت دیگر وسط خط عرضی زمین جایگاه دروازه است. فاصله دو طرف آن از نقطه کرنر نیز تعیین می‌شود. دو تیرک عمودی دروازه باید حدود یک متر نیم با یکدیگر فاصله داشته باشند. جنس آن نیز می‌تواند از آهن، آجر و یا حتی با سنگ نیز مشخص شود.

نوع و اندازه توپ در گل کوچک

در قوانین بازی گل کوچیک، توپ استاندارد برای این بازی همان توپ چرمی مصنوعی است. محیط آن نیز بین ۶۲ و ۶۴ سانتی‌متر تصویب شده است. لازم است دقت داشته باشید که وزن توپ نیز از ۴۰۰ گرم کمتر و از ۴۴۰ گرم بیشتر نباشد. در بازی‌های غیر حرفه‌ای با جنبه سرگرمی می‌توان از هر نوع توپی اعم از پلاستیکی بازی کرد.

قوانین بازی‌های گل کوچیک فوتبال

مدت زمان بازی گل کوچک

مدت زمان فوتبال خیابانی نیز معمولا کمتر از ۱۲۰ دقیقه است. که با توافق دو تیم و در واقع برنده شدن یک تیم متغییر است. اما این بازی به طور معمول از دو ست ۱۵ دقیقه‌ای بدون در نظرگیری وقت نگهدار می‌باشد.

کلام آخر

مدرسه فوتبال پیشگامان بهترین فوتبال آموزان را در تمامی سنین پرورش می‌دهد. هدف از نوشتن این مقاله نیز پرورش کودکان در سنین پایین و افزایش مهارت‌های فوتبالیست‌های نوپاست. کودکانی که از سنین پایین با توجه به قوانین بازی گل کوچیک به این بازی مشغول می‌شوند، در استعداد یابی فوتبال موفق‌تر هستند. علاوه بر این بازی یکی از بهترین تمرینات فوتبال برای موفقیت در فوتبال در درجات بالاتر است. با آموزش علم تمرین، برنامه تغذیه فوتبال و برنامه اصلاح حرکتی یک فوتبالیست موفق شکوفا خواهد شد.

جهت کسب اطلاع از موفقیت‌های بازیکنان، برنامه‌ها و پکیج‌های مدرسه ما به وب سایت و پیج اینستاگرام باشگاه پیشگامان مشهد مراجعه فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به مشاوره نیاز دارید؟