آموزش پنالتی گرفتن + چطور یک دروازه‌ بان پنالتی گیر شویم؟

آموزش پنالتی گرفتن

اگر به دروازه بانی علاقه مند هستید یا در این جایگاه قرار دارید حتما می دانید یکی از موقعیت های حساسی که برای تیم پیش می آید زمانی است که بازیکن تیم حریف مقابل دروازه برای زدن پنالتی قرار می گیرد. در آن لحظه چشم  همه اعضاء تیم و تماشاچیان به دست های دروازه بان است. برای موفقیت در آن لحظه قطعا یک دروازه بان از ماه ها قبل تمرین کرده است.

در آموزش پنالتی گرفتن یکی از روش های کاربردی که به دروازه بان کمک می کند رفتار و حرکات طرف مقابل را بهتر تحلیل کند بررسی جهت پای تکیه گاه پنالتی زننده است. در ادامه پنالتی گیری را با تحلیل پای بازیکن پلانتی زننده برایتان توضیح می دهیم. اگر فرزندتان به پست دروازه بانی علاقه دارد می توانید با ثبت نام مدرسه فوتبال در مشهد موفقیت را به او هدیه دهید.

آموزش تشخیص جهت پنالتی

تیم‌ های تحقیقاتی در بحث آموزش مهار پنالتی معتقدند که اگر دروازه‌ بان‌ ها موقعی که بازیکن پنالتی زننده خودش را برای زدن ضربه آماده می‌ کند، به بالای ران بازیکن توجه کنند، می‌ توانند به آسانی ضربه پنالتی را دفع یا مهار کنند. افرادی از دانشگاه «جان مورس» لیورپول که درباره مهار ضربه پنالتی تحقیقاتی را گردآوری کرده‌ اند، معتقدند که حرکت بخش بالایی ران بازیکن پنالتی زننده پیش از ضربه به توپ، جهت مورد نظر بازیکن را آشکار می‌ سازد و یک دروازه‌ بان پنالتی گیر از این راه می‌ تواند خیلی ساده مسیر و جهت حرکت توپ را رصد کنند.

برای ثبت نام در مدرسه فوتبال باشگاه پیشگامان روی دکمه رو به رو کلیک کنید

نظر افراد معروف درباره گرفتن پنالتی

افراد بزرگی که در حوزه ورزش فوتبال و روانشناسی علم دارند نظرات مهمی را ارائه کرده اند. موضوع این است که چطور یک دروازه بان می تواند با آموزش و تمرین پنالتی گرفتن، ضربه پنالتی را مهار کند و از ورود توپ به دروازه جلوگیری کند.

مارک ویلیامز

رئیس بخش علوم ورزشی دانشگاه جان مورس می‌ گوید: اگر پنالتی زننده به شکل عمود به روی پای سمت راستش ایستاده باشد، ضربه پنالتی به سمت راست دروازه‌ حرکت می‌ کند. همچنین باور دارد اگر پاهای بازیکن آزاد باشد یا نسبت به دروازه‌ مستقیم نباشد، جهت توپ به سمت چپ است و دروازه‌‌ بان باید به آن سمت شیرجه بزند.

باب ویلسون

دروازه‌ بان پنالتی گیر سابق باشگاه آرسنال و تیم‌ ملی اسکاتلند در مورد مهار پنالتی می گوید: اگر بازیکن پنالتی زننده، راست پا باشد و مستقیم به سمت توپ حرکت کند، مشخص می‌ شود که می‌ خواهد توپ را به سمت راست دروازه‌ بفرستد و دروازه‌ بان پنالتی گیر باید به آن سمت حرکت کند همچنین اگر پای بازیکن زاویه باز را تشکیل بدهد، برای او چرخش به جهت راست دروازه‌ کار سختی  می‌ شود پس برای همین فقط می‌ تواند به سمت چپ دروازه‌ شوت کند.

برای اطلاع از اخبار باشگاه فوتبال پیشگامان مشهد می توانید پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

ویلسون می‌ گوید فقط تعداد کمی از بازیکنان که بسیار باهوش و قدرتمند هستند، در آخرین ثانیه می‌ توانند جهت حرکت پای خود را نسبت به قبل تغییر ‌دهند. در یک نظرسنجی از دروازه‌ بانان پنالتی گیر برتر و مشهور نیز آشکار شد که زاویه بازیکن ضربه زننده، جهت‌ پا تکیه‌ گاه و جهت‌ پا متحرک و همچنین خم‌ شدن بدن در امر تشخیص جهت توپ مؤثر هستند.

یک تیم تحقیقاتی در کشور کانادا با بررسی کردن ۱۳۸ پنالتی در رقابت‌ های جام جهانی سال‌ های ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۴ کشف کردند که در ۸۰‌ درصد از شوت‌ ها، جهت پا ثابت، جهت حرکت توپ را نیز نشان می‌ دهد.

مهارت دروازه بان برای گرفتن پنالتی

دقیقاً مشابه اینکه دروازه‌ بان با چه واکنش‌ هایی دروازه را بسته نگه می‌ دارد یا اینکه مانوئل نویر با چه کیفیتی نقش سوئیپر را اجرا می‌ کند، بعضی از دروازه‌ بان‌ ها هم در تشخیص و گرفتن پنالتی بسیار موفق نیز عمل می‌ کنند. یکی از حرکات عجیبی که دروازه بان با مهارت و تمرکز بالا می تواند انجام دهد گرفتن پنالتی با قیچی برگردون است.

قیچی برگردون حرکتی است که فرد خود را به پشت در هوا رها می کند و پاهای خود را به صورت قیچی قرار می دهد تا بتواند باضربه به توپ  آن را از دروازه دور کند. ممکن است این موفقیت دروازه بانان حرفه ای به این دلیل باشد که آنها سال ها تمرین کرده اند و با تقویت مهارت های لازم و داشتن بهترین تمرینات فوتبال به این جایگاه رسیده اند.

اما مسئله ای که وجود دارد این است که بعضی از دروازه بانان از استعداد ذاتی خاصی برخوردارند و بهتر از دیگران روی رفتار بازیکنان تمرکز می کنند. برای مثال از ۲۸ پنالتی که کابایرو در جریان بازی با آن‌ ها مواجه شد، ۱۱ مورد را نیز مهار کرده است که به یکی از بهترین دروازه‌ بان‌ های پنالتی گیر تبدیل شده است و در آن سوی دیگر کپا آریزابالاگا از ۱۷ پنالتی فقط توانسته ۴ مورد را مهار کند.

مهار ادرسون در تقابل با جورجینیو در مسابقه فینال جام کارابائو نشانگر این بود که  در مهار پنالتی می‌ توانند از قبل باهوش‌ تر عمل کنند. این موضوع به معنی این نیست که شانس و اقبال هیچ سهمی در مهار پنالتی توسط دروازه بان ندارد اما آموزش گرفتن پنالتی و شناخت حرکات بازیکنان یک ارزش فنی خیلی مهم برای دروازه بان محسوب می شود.

برای اطلاع از برنامه های فوتبال باشگاه پیشگامان می توانید پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

جمع بندی

اگر به دروازه بانی در فوتبال علاقه مند هستید و احساس می کنید استعداد خاصی در زمینه مهار کردن توپ دارید می توانید پکیج استعداد یابی فوتبال پیشگامان در مشهد را خریداری کنید. مدرسه فوتبال پیشگامان با برگزاری دوره های آموزش پنالتی گرفتن شما را به رویای دروازه بانی نزدیک می کند. همچنین اگر پسری دارید که به فوتبال علاقه‌ مند است و در این زمینه استعداد دارد بهتر است از سنین کودکی روی او سرمایه‌ گذاری کنید و آینده ورزشی درخشانی را رقم بزنید.

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به مشاوره نیاز دارید؟