تک به تک دروازه بانی

در آموزش دروازه بانی، تکنیک های زیادی برای افزایش مهارت دروازه بانان وجود دارد. چون دروازه بان جایگاه خیلی مهمی در تیم دارد. می توان گفت تمام زحمات تیم، درنهایت به عملکرد او بستگی دارد. همانطور که خطای دروازه بان آسیب جبران ناپذیری به تیم می زند، داشتن مهارت و تخصص هم می تواند برای تیم فوتبال بسیار موثر باشد و در موقعیت های حساس بهترین اتفاق ها را رقم بزند. اگر دوست دارید مانند یک دروازه بان حرفه ای عمل کنید باید تمام آموزش های لازم مانند آموزش تک به تک دروازه بانی، آموزش پنالتی گرفتن و غیره را فراگیرید. با ثبت نام مدرسه فوتبال می توانید رویای دروازه بانی حرفه ای را تحقق بخشید. 

تک به تک

چگونه تک به تک را بگیریم؟

یکی از نکاتی که در آموزش تک به تک دروازه بانی بیان می شود، قرار گرفتن در یک اشتباه دفاعی یا پاس بلند است که می‌ تواند موقعیت شما را در حالت ۱*۱ قرار بدهد. موقعیت تک به تک یکی از تکنیک‌ های طبیعی و اصلی برای هر دروازه‌ بانی است. دروازه‌ بان هنگام بازی در حالت تک به تک باید کاملاً آماده باشد و خیلی سریع واکنش درست از خود نشان دهد.

دروازه بان باید مطمئن باشد که به طور قطع توپ مهاجم تیم حریف را دفع خواهد کرد چرا که با داشتن کمی شک و تردید می‌ تواند موجب اشتباه در دفاع از دروازه شود. دروازه بان در موقعیت یک به یک به شهامت و خون سردی بسیار زیادی نیاز دارد، اگر دروازه بان مطمئن است توپ را صاحب می‌ شود باید قاطعانه روی توپ شیرجه بزند و سعی کند زاویه شوت را محدود کند و مهاجم را به طرف بیرون هدایت کند.

برای اطلاع از اخبار مدرسه فوتبال پیشگامان، پیج اینستاگرام مجموعه را دنبال کنید.

هنگامی که مهاجم تیم مقابل به دنبال توپ می‌ باشد ولی هنوز به توپ نرسیده است، دروازه‌ بان باید سریع حرکت کند و زاویه پاس و شوت مهاجم را ببیند. وقتی مهاجم تیم حریف توپ را در دست دارد، دروازه بان باید از سرعت خودش کم کند و مراقب شوت‌ های مهاجم باشد. دروازه بان باید موقعیت خودش را حفظ کند و راه دروازه را برای گل زدن مسدود کند.

زمانی که مهاجم تیم مقابل سعی دارد توپ را از دروازه‌ بان عبور دهد یا دروازه بان را دریبل کند، دروازه بان در برابر مهاجم بماند و مانع پیشروی بازیکن مهاجم شوید که این با در این حالت، موقعیت بازیکن مقابل را سخت خواهد کرد. این کار دروازه‌ بان موجب تشویش خاطر مهاجم شده و فرصت باز کردن دروازه و گل زدن را از او می‌ گیرد.

در موقعیت تک به تک مهم‌ ترین عامل برای دروازه بان، حفظ خون سردی می‌ باشد و نباید تصمیم عجولانه بگیرد و حتماً به یاد داشته باشد که مهاجم تیم مقابل بیشتر از دروازه بان تحت فشار است چراکه مهاجم می‌ خواهد گل بزند و خیلی زود تصمیم خودش را می‌ گیرد و از طرفی توجه و اطمینان زیاد دروازه‌ بان قابلیت آن را دارد که مهاجم تیم حری را آشفته سازد.

برای ثبت نام در مدرسه فوتبال باشگاه پیشگامان روی دکمه رو به رو کلیک کنید

مزایای دروازه بانی تک به تک

  1. دروازه بان فرصت دارد تا روی پای مهاجم شیرجه بزند و توپ را صاحب شود.
  2. موجب تأخیر در حرکت کردن مهاجم و رسیدن او به یاران خودی می‌ گردد.
  3. موجب می‌ شود مهاجم تیم مقابل به‌ سادگی نتواند شوت کند.

تک به تک

نکات مهم در آموزش دروازه بانی تک به تک

  • هرگز وقتی که توپ نزدیک پای بازیکن مهاجم قرار دارد، دروازه‌ بان روی پای مهاجم شیرجه نزند یا جلوی او دراز نکشد، دروازه بان سعی کند به طور ایستاده از دروازه دفاع کند.
  • بهترین زمان جهت صاحب شدن توپ برای دروازه بان، هنگامی است که توپ از پای بازیکن مهاجم دور شده است بنابراین دروازه‌ بان اول باید توپ را با دستان خود تصاحب کند و بعد آن را از جلوی پای مهاجم تیم مقابل دور کند.
  • دروازه‌ بان هنگامی که می‌ خواهد توپ را از جلوی پای مهاجم بردارد باید بدنش را روی زمین پخش کند و بین دروازه و توپ، یک مانع بزرگ ایجاد کند. بعد از اینکه دروازه بان توپ را صاحب شد جهت جلوگیری از آسیب رسیدن باید بدنش را دور توپ بپیچد.
  • هیچ موقع دروازه‌ بان در موقعیت یک به یک سعی نکند توپ را با پایش صاحب شود چرا که پای دروازه بان به‌ عنوان حداقل مانع بین دروازه و توپ عمل می‌ کند.

برای اطلاع از برنامه های فوتبال باشگاه پیشگامان می توانید پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

حرف آخر، آموزش تک به تک دروازه بانی

امروزه دغدغه و سوال خیلی از علاقه مندان پست دروازه بانی این شده است که چگونه یک دروازه بان حرفه ای شویم؟ یا اینکه چگونه دروازه بان خوبی باشیم؟ در پاسخ می توان گفت داشتن استعداد، فرا گرفتن آموزش های دروازه بانی و قرار گرفتن در یک محیط فعال می تواند موجب موفقیت شما شود. به یاد داشته باشید توجه به تمامی نکته های ذکر شده در مقاله آموزش تک به تک دروازه بانی، به رشد شما کمک زیادی می کند. اگر ساکن مشهد هستید و به ورزش فوتبال مخصوصا دروازه بانی علاقه دارید کافی است به سایت باشگاه فوتبال پیشگامان مراجعه کنید و از خدمات این آکادمی تخصصی استفاده کنید.

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به مشاوره نیاز دارید؟