دروازه بان یعنی ؟ آموزش دروازه بانی در فوتبال

دروازه بان

قطعاً لحظه شگفت انگیز گرفتن پنالتی رونالدو توسط علیرضا بیرانوند را در بازی ایران و پرتغال جام جهانی ۲۰۱۸ به خاطر دارید. شاید این سوال در ذهن شما هم ایجاد شده باشد که چگونه دروازه بان می تواند ضربه پنالتی یکی از بهترین بازیکن های جهان را مهار کند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت آموزش پنالتی گرفتن خود به صورت مجزا باید به دروازه بان داده شود.

دروازه بان تنها بازیکن در زمین فوتبال است که اجازه دارد برای مهار توپ در یک چارچوب خاص از دستان خود استفاده کند. اعضای تیمی که از دروازه خود با یک دروازه بان شش دانگ محافظت کند، از اعتماد به نفس و آرامش بیشتری در حین بازی برخوردار خواهند بود. قطعا دستیابی به چنین مهارتی نیاز به گذراندن دوره های خاص آموزش دروازه بانی در فوتبال و مطالعات جامع در این باره خواهد داشت.

 ۳ مهارت‌ ضروری برای دروازه بان فوتبال

یکی از مهم‌ ترین مسئولیت ‌های دروازه بان، جلوگیری از ورود توپ به دروازه و به‌ اصطلاح باز شدن آن است. در واقع یک دروازه بان حرفه ‌ای باید باهوش و آگاه باشد چرا که توپ ممکن است از جهت‌ های مختلف چپ، راست، جلو، عقب و. . . او را وادار به عکس‌ العمل (واکنش) کند. بنابراین دروازه بان باید از خاصیت انعطاف ‌پذیری اندام خود استفاده کرده و برخی مواقع با استفاده از مهارت دایو، بتواند توپ را دفع کند. دایو به معنای زدن شیرجه بلند توسط دروزاه بان می باشد.

  • داشتن خاصیت ارتجاعی (انعطاف‌ پذیری و نرمش عضلات)
  • داشتن دست ‌های محکم و استوار
  • داشتن پاهای قدرتمند و قوی جهت رساندن هرچه بهتر توپ به منطقه دفاعی تیم حریف

برای ثبت نام در مدرسه فوتبال باشگاه پیشگامان روی دکمه رو به رو کلیک کنید

آموزش مهار توپ برای دروازه بانی در فوتبال

اکثر مواقع توپ به ‌سرعت به سمت دروازه می‌ آید و دروازه بان با توجه به آموزش دروازه بانی تک به تک، همیشه باید سعی کند به‌ جای دفع توپ، آن را تصاحب کند تا توپ کاملا مهار شود. برای دریافت صحیح توپ ابتدا باید بدن به‌ طور کامل پشت توپ قرار بگیرد و در محله بعد دروازه بان با استفاده از پنجه ‌های دستش که از هم باز شده، توپ را مهار کند، چرا که کف دست انسان برای کنترل کامل توپ، لغزنده و نامطمئن است. دروازه بان باید بعد از تصاحب توپ آن را به سمت سینه ببرد و کاملاً توپ را از آن خود سازد.

هنگام زدن توپ ‌های زمین دروازه بان باید سعی کند پشت آن قرار بگیرد و قبل از در اختیار گرفتن، یکی از زانو ها را بر روی سطح زمین قرار داده تا توپ از میان پاهایش به داخل دروازه راه پیدا نکند. پس از این دروازه بان باید توپ را تا روی سینه بالا بیاورد و یا خودش را روی آن بیندازد چرا که مهاجمین تیم مقابل از این فرصت پیش آمده ممکن است سوء استفاده کرده و آن را به یک موقعیت گل خطرناک تبدیل نمایند.

 ۲ موقعیت دفع توپ مهم برای دروازه بان

دو موقعیت مهم وجود دارد که در صورت رخ دادن باید با زدن شیرجه توپ را دریافت کند. دروازه بان در این موقعیت ها باید از کف دست خود جهت منحرف کردن توپ استفاده کند. طبق آموزش شیرجه دروازه بانی فوتبال، استفاده از پنجه ‌ها درست نیست چرا که زمان شیرجه زدن، بدن پشت توپ قرار ندارد و تنها عمل غلط و اشتباه، دفع کردن توپ به سمت بازی در حال جریان می ‌باشد. دو موقعیت حساس و مهم به شرح زیر است:

  • توپ ‌های زمینی سریع، به سمت گوشه ‌های دروازه.
  • توپ‌ های هوایی در طرفین دروازه بان و هم ‌سطح با تیرک افقی دروازه.

دفع توپ دروازه بان با ضربه مشت

یکی از موارد آموزش دروازه بانی در فوتبال، دفع توپ با مشت است. دروازه بان ممکن است در موقعیت ‌هایی با توپ ‌های خیلی سریع (سرکش) یا بلند (قوسی) مواجه شود که مهار کردن آنها، تقریبی به نظر می‌ آید که در نهایت مجبور است برای دفع توپ، به آن مشت بزند. دروازه‌ بان ‌های مبتدی باید سعی کنند، مشت زدن به توپ را اول با دو دست و بعد با یک دست بیاموزند تا در مواقع ضروری بتوانند از دو روش ممکن، یکی را انتخاب کنند و به اجرا درآورند.

دروازه بان باید بدن را به‌ طور کامل پشت توپ قرار دهد و به توپ به همان سمتی که آمده، با مشت ضربه بزند. لازم است بدانید اگر او بخواهد توپ را به طرفین مسیر پروازش، مشت بزند احتمال اینکه توپ به دستش برخورد نکند زیاد است و در نتیجه بسیار خطرناک خواهد بود.

دفع توپ با ضربه‌ های بلند دروازه بان

زمانی که دروازه بان تیمی سخت تحت فشار خط حمله تیم حریف قرار دارد، بهتر است توپ را با زدن ضربه ‌های بلند از منطقه خطر دور کند. ناگفته نماند که ضربه ‌های بلند تنها برای رفع خطر استفاده نمی ‌شود بلکه برای پخش کردن توپ به سمت خطوط میانی و حمله خودی نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرد. ضربه زدن با پا، نوعی شوت زدن توسط قسمت روی پا است که پاهای دروازه بان برای شلیک ضربه ‌های بلند و پر مسافت باید از قدرت خوبی برخوردار باشند. دروازه بان با هر ضربه بلند، برای خط حمله تیم خودش می‌ تواند آغازی برای گل زدن گل به تیم حریف باشد.

 شیرجه زدن اصولی در آموزش دروازه بانی فوتبال

شیرجه زدن یا دایو دروازه بان یکی از مهارت هایی است که در دوره آموزش دروازه بانی در فوتبال به شما یاد داده می شود. آموزش دایو زدن دروازه بانی به این صورت است که دروازه بان در شیرجه ‌های هوایی نیز از تکنیک شیرجه زمینی استفاده می‌ کند و زمان فرود، اول دست‌ ها به سطح زمین فرود می‌ آید و پس از آن به ترتیب شانه، کمر و پاها به سطح زمین می ‌رسند.

برای اطلاع از اخبار باشگاه فوتبال پیشگامان می توانید به پیج اینستاگرام مراجعه کنید.

لازم است بدانید یک دروازه بان زمانی به سطوح بالاتر می رسد که آموزش دروازه بانی فوتبال را با تکرار تمرینات مرتب و منظم بدنی انجام دهد. وظیفه دروازه بان فقط دفاع کردن از دروازه و گل نخوردن نیست بلکه باید خط دفاع و حمله تیم خود را با توپ ‌هایی که می‌ فرستد تغذیه و تقویت کند.

پرتاب هوایی توپ

تنها بازیکنی که می‌ تواند از دست برای پرتاب توپ استفاده کند، دروازه بان است. آن‌ هم در مواقعی که او و مدافعین تیم تحت فشار زیادی نیستند، می‌ تواند توپ را با استفاده از دست برای مدافعین پرتاب کند. این خود موقعیت مناسبی برای جاگیری بازیکنان میانی و خط حمله نیز می ‌باشد. آموزش پرتاب دست دروازه بان برای تقویت این مهارت مهم بسیار ضروری می باشد.

پرتاب زمینی توپ

دروازه بان از پرتاب‌ های زمینی برای فواصل بسیار نزدیک استفاده می‌ کند که این نوع پرتاب دارای امتیاز پرتاب ‌های هوایی برای جای‌ گیری بازیکنان خودی می ‌باشد.

برای اطلاع از برنامه های فوتبال باشگاه پیشگامان می توانید پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

جمع بندی

دروازه بان در فوتبال تنها بازیکنی است که می تواند توپ را با دست دریافت کند. اگر به این پست مهم علاقه دارید، آموزش دروازه بانی در فوتبال به شما در شناخت مهارت های لازم کمک شایانی می کند. هر دروازه بان حرفه ای وظایفی در قبال هم تیمی های خود در زمین فوتبال دارد که با تمرین و استمرار سعی می کند به بهترین نحو این وظایف را انجام دهد. بهترین باشگاه های فوتبال همواره به روزرسانی اطلاعات و آموزش های خود را برای سنگربانان تیم در اولویت قرار می دهند که مدرسه فوتبال پیشگامان جز بهترین آکادمی ها در این زمینه می باشد.

 

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به مشاوره نیاز دارید؟